لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۱

املاک و حقوق های نجومی، بستنی طلا و اطلاعات ناقض نامزدها در آخرین مناظره انتخاباتی


مناظره سوم با موضوع اقتصادی برگزار شد.
مناظره سوم با موضوع اقتصادی برگزار شد.

روز جمعه آخرین مناظره انتخاباتی شش نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران در حالی برگزار شد که این شش نفر در آخرین فرصت گفتگوی رودرو، انتقادات تند و تیزی از هم داشتند طوریکه حسن روحانی و اسحاق جهانگیری در دفاع از دولت به پرونده املاک نجومی و کوتاهی قضایی رقبا اشاره کردند و محمدباقر قالیباف و ابراهیم رئیسی، دولتی ها را متهم کردند که در پرونده حقوق های نجومی دست داشته اند. نکته قابل توجه دیگر، دادن اطلاعات برخی از نامزدها در مناظره آخر بود.

از سابقه تان نترسید

مناظره سوم نامزدها با موضوع اقتصادی بود. اسحاق جهانگیری معاون دولت روحانی در اول مناظره از ابراهیم رئیسی و محمدباقر قالیباف انتقاد کرد که در سالها مسئولیت شان در مقام قضایی و مبارزه با قاچاق چرا کاری برای مهار قاچاق کالا نکرده اند.

جهانگیری خطاب به رئیسی و قالیباف گفت از سابق خودتان در قوه قضائیه و نیروی انتظامی نترسید و سابقه خود را شفاف توضیح دهید.

اشاره آقای جهانگیری به حضور بیش از سه دهه آقای رئیسی در قوه قضاییه و همچنین عضویت قالیباف ستاد قاچاق کالا است.

در این بخش آقای جهانگیری مدعی شد دولت مزاحم کولبران نیست.

این در حالی است که در سالهای اخیر افراد شخصی که به انتقال بار به عنوان کولبر مشهور هستند، با محدودیت های زیادی مواجه شده اند.

املاک نجومی در مقابل حقوق های نجومی

حمله و انتقاد اسحاق جهانگیری از قالیباف در بحث املاک نجومی با واکنش قالیباف روبرو شد. او بار دیگر با تاکید بر اینکه دولت حامی چهاردرصدی هاست، گفت خود دولت وقتی فساد حقوق های نجومی اش فاش شد، ستادی تشکیل داد با طرح پرونده املاک نجومی این موضوع را لوث کنند.

املاک نجومی و حقوق نجومی دو پرونده جدا هستند که در دو سال اخیر مطرح شد.

در پرونده حقوق نجومی، فاش شد که برخی مقام های دولت روحانی حقوق و پاداش های چند میلیونی دریافت کرده اند. دولت روحانی بعد اعلام کرد که این روند پرداخت حقوق متوقف شده است اما منتقدان با شک به این موضوع نگاه می کنند.

در پرونده املاک نجومی، که توسط یک روزنامه نگار فاش شد، اشاره به اعطای خانه های گران قیمت با تخفیف زیاد به برخی چهره های سیاسی، اقتصادی و متنفذ توسط شهردار تهران دارد. این روزنامه نگار مدتی بعد بازداشت شد، و به گفته برخی نمایندگان، شهردار تهران با اعمال نفوذ مانع تحقیق و تفحص از شهرداری در این مورد شد.

بحث درباره تخلف این دو پرونده دولت و منتقدان، واکنش هایی در بین کاربران فضای مجازی در پی داشت.

اظهارات قالیباف، واکنش روحانی و جهانگیری را در پی داشت.

اسحاق جهانگیری در واکنش به قالیباف گفت چرا کسی رو که افشا کرد سه ماه زندانی کردید؟ آقایون با همون روحیه نظامی‌گری می‌خوان کشور رو پیش ببرند. شما طلبکار شدید؟ شما شدید طرفدار ۹۶ درصد من شدم ۴درصد؟

بعد از این اظهارات، قالیباف از دولت انتقاد کرد. او با دروغگو نامیدن روحانی و جهانگیری گفت: شما دروغگویید، شخص آقای روحانی از املاک نجومی بردید، شما ۸۰۰ متر زمین، متری ۳ هزار تومان در شهرک غرب گرفتید.

در حالی او روحانی را به دریافت رانت متهم کرد اما اظهارنظر بعدی قالیباف او را با انتقاد روبرو کرد. وی جهانگیری را متهم به فساد مالی کرد و گفت املاک نجومی را شخص شما بردید ... ما املاک نجومی را به یک عده رفتگر دادیم ... هر بانکی تخلفی کرده برخورد کنید ... اگر بانکی تخلفی کرده مثل بانک گردشگری یعنی بانک برادر شما برخورد کنید.

اظهارنظر شهردار تهران که املاک را به رفتگر دادیم، واکنش هایی در فضای مجازی بر انگیخت. از جمله یاشار سلطانی که افشاگری که این پرونده را مطرح کرد، در توئیتی به قالیباف معترض شد.

بستنی طلا

در مناظره آخر در دعوای بین دولت و نامزدهای رقیب، بحث بستنی های طلا بار دیگر مطرح شد.

اسحاق جهانگیری در انتقاد از شهردار تهران گفت آقای قالیباف وقتی مردم درزمان تحریم دنبال دارو بودند در برج میلاد بستنی ۴۰۰ هزارتومانی فروختید.

در سال ۹۰ کمی بعد از افتتاح برج میلاد زیر نظر شهرداری تهران، عرضه بستنی با روکش طلا عرضه شد که قیمت هر بستنی ۴۰۰ هزار تومان اعلام شد. اما کمی بعد با مخالف چهره های مذهبی و آیت الله خامنه ای، عرضه این بستنی متوقف شد.

رئیسی و قالیباف: دولت ناتوان است

در مناظره سوم با محور اقتصادی، ابراهیم رئیسی و محمدباقر قالیباف از عملکرد دولت روحانی انتقاد کردند.

رئیسی گفت آقای روحانی و جهانگیری شما مدام از دولت قبل می گویید. یکبار هم که شده، بیایید درباره عملکرد خودتان پاسخ بدهید. چه ربطی دارد از دولت گذشته می گویید.

قالیباف هم با طرح فسادهای مالی در دولت روحانی گفت، وزیر صنایع دولت شما برای اشتغال زایی میلیارد ها تومن پول گرفته اما چه کرده است.

حسن روحانی در پاسخ به رئیسی گفت چهره های سرشناس دولت قبل در ستاد انتخاباتی شما هستند، بعد می گویید پرونده دولت قبل باید بسته شود؟

اقدامات تبلیغاتی یا حفظ شان مردم

در بخش دیگری از مناظره روز جمعه، ابراهیم رئیسی اقدامات اخیر دولت روحانی را برای افزایش حقوق و کمک به بازنشستگان و اقشار کم درآمد، فعالیت تبلیغاتی او نامید که در آستانه انتخابات انجام می شود.

رئیسی گفت: آقای روحانی تا حالا کجا بودید؟ چهارسال گذشته و شما تازه یادتان آمده است؟

در واکنش ابتدا حسن روحانی خطاب به رئیسی گفت چرا من به شما از دولت قبل نگویم. عده ای دنبال بازگشت به ۴ سال قبل هستند، می گویند همانطور که آن دولت پول پخش می کرده، ما هم می خواهیم پول پخش کنیم.

اسحاق جهانگیری هم به رئیسی گفت آقایان عزت مردم را حفظ کنید. سر زده نروید در خانه مردم عکس و فیلم تبلیغاتی بگیرید.

اشاره آقای جهانگیری به فیلم های تبلیغاتی رئیسی بود که در آن با فقرا عکس و فیلم گرفته بود.

مسائل شخصی و بی اطلاعی نامزدها

بخشی از مناظره اقتصادی شش نامزد به افشاگری های آنها علیه یکدیگر اختصاص داشت. غیر از بحث املاک نجومی و اتهام زنی قالیباف و روحانی و جهانگیری، از یک شرکت موتور سازی مصطفی میرسلیم در این مناظره ذکر شد.

آقای میرسلیم هم در انتقاد از جهانگیری به مسایل مالی حول برادر او انتقاد کرد.

میرسلیم در بخشی از این مناظره هم به بحث واردات از چین اشاره کرد و این درحالی است که یکی از اعضای ارشد حزب موتلفه که او در آن عضویت دارد، عسگراولادی است که نقش مهمی در واردات از چین دارد.

ابراهیم رئیسی در مقام تولیت آستان قدس رضوی هم جمله ای گفت که به عقیده برخی از کاربران فضای مجازی «شلیک به خود» بود. او گفت چرا دولت فقط از کسبه مالیات میگیر و به کسانی که فرار مالیاتی می کند کاری ندارد.

آقای رئیسی در حالی به فرار مالیاتی ایراد گرفت که آستان قدس رضوی به رغم فعالیت اقتصادی بالا، از پرداخت مالیات معاف است.

ابراهیم رئیسی در بخش دیگری از سخنانش گفت پیشگیری ازجرم قاچاق کالا وظیفه دولت است. این درحالی است که براساس اصل ۱۵۶ قانون اساسی ایران، پیشگیری از جرم، وظیفه قوه قضاییه است که رئیسی در سه دهه گذشته از مقام های ارشد آن بوده است.

اظهارات مصطفی میرسلیم باز هم عجیب بود طوریکه اسحاق جهانگیری از اظهارات او تعجب کردند و گفتند کارشناسی نیست


اسحاق جهانگیری که با شعار اصلاح طلبی در انتخابات فعلی حاضر است، در بین سخنان خود چندبار از حمایت آیت الله خامنه ای از خود گفت. او گفت من فرمانده اقتصاد مقاومتی هستم٬ و این مسوولیت با توافق رهبری و رئیس جمهور به من اعطا شده است.

رئیسی همچنین در بخش دیگری از سخنانش گفت که مانند دیگر نامزدها رسانه ای ندارد. اما برخی با این ادعا مخالف بودند:

نارضایتی از نامزدها و انتخابات

مثل دو مناظره قبلی برخی از کاربران فضای مجازی از اساس با مناظره و انتخابات مشکل داشتند و انتقادات خود را بیان کردند.

این کاربر از فساد مالی گسترده بین نامزدهای مطرح گفت:

یک کاربر دیگر از ناتوانی دولت روحانی در تحقق وعده های آزادی بیانش انتقاد کرد:

برخی هم وضعیت فعلی ایران ناشی از ناتوانی کلی رژیم جمهوری اسلامی دانستند:

برنده مناظره آخر که بود؟

مثل دو مناظره دیگر، در انتهای مناظره سوم، برخی در فضای مجازی نظر خود را درباره برنده این مناظره گفتند.

هرچند طرفداران روحانی و قالیباف هر دو مدعی پیش افتادن از رقیب داشتند اما خیلی از کاربران، اظهارات کارشناسی هاشمی طبا را دلیلی دانستند که او بهتر از رقبا در این مناظره بود:

البته برخی هم معتقد بودند دیگران برنده بودند:

البته این نظر برخی کاربران بود. معمولا بعد از هر مناظره، نظرسنجی برگزار می شود.

انتخابات قرار است هفته آینده جمعه برگزار شود. پیش بینی می شود یک یا دو نامزد انتخابات از ادامه رقابت کنار بکشند. پیشتر گفته شده بود احتمالا اسحاق جهانگیری به نفع روحانی کنار می کشد. هنوز مشخص نیست که ابراهیم رئیسی و محمدباقر قالیباف به نفع یکدیگر کنار بکشتد یا خیر.

XS
SM
MD
LG