لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۲

مهدی کروبی: رای بدهید تا «جمهوریت نظام» بیش از این آسیب نبیند


مهدی کروبی در دوران تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸
مهدی کروبی در دوران تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸

مهدی کروبی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ و از رهبران جنبش اعتراضی موسوم به «جنبش سبز» در دیدار با اعضای خانواده‌اش اعلام کرد که به حسن روحانی، رئیس جمهوری فعلی ایران رای خواهد داد.

وبسایت سحام نیوز، نزدیک به خانواده کروبی گزارش داد مهدی کروبی که از زمستان ۱۳۸۹ در حصر خانگی است، انتخابات پیش رو را « تقابل سختی میان جمهوری اسلامی حقیقی و جمهوری اسلامی فرمایشی» دانست و گفت: «اگر می خواهیم جمهوریت نظام را حفظ کنیم باید در مقابل اندیشه ای که قائل به نقش مردم نیست بایستیم.»

بنا براین گزارش، رئیس پیشین مجلس شورای اسلامی با اشاره به «فاجعه تقلب و مهندسی آرا در سال های ۱۳۸۴ و ۱۳۸۸» ریاست جمهوری حسن روحانی پس از محمود احمدی‌نژاد را قرار گرفتن کشور «در مسیر صحیح و روال عادی» توصیف کرده و عنوان کرده که مردم می‌توانند با رای دادن کاری کنند که «جمهوریت نظام بیش از این آسیب نبیند».

آقای کروبی پیش از این در انتخابات مجلس شورای اسلامی که اسفند ماه ۱۳۹۴ برگزار شد، خواستار حضور صندوق رای سیار شده بود اما موفق به رای دادن نشد.

مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد از بهمن ماه سال ۱۳۸۹ تاکنون در حصر خانگی به سر می برند و در مقاطعی سلامتی آنها با خطر جدی مواجه شده است.

پیش از این حسن روحانی در دوران تبلیغات انتخاباتی چهار سال پیش وعده رفع حصر داده بود اما آیت‌‌اﻟله سیدعلی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در تیر ماه سال گذشته تاکید کرد که موضعش درباره حوادث سال ۸۸ تغییری نکرده است. آقای روحانی در تبلیغات این دوره ریاست جمهوری تلویحا عنوان کرده که برای رفع حصر نیاز به کسب رای بالایی دارد.

عملکرد فراقانونی و جانب‌دارانه نهادهای زیرنظر رهبری مانند شورای نگهبان و سپاه پاسداران در ادوار گذشته انتخابات، مورد انتقاد و اعتراض بسیار بوده است.

دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران روز جمعه ۲۹ اردیبهشت برگزار می شود.

در گزارش حقوق بشر ایالات متحده برای سال ۲۰۱۶ که از سوی وزارت امور خارجه آمریکا منتشر شد، آمده است که «شهروندان ایرانی برای تعیین حکومت از طریق مسالمت‌آمیز و انتخابات آزاد و عادلانه با محدودیت مواجه هستند.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG