لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۱

شاهزاده رضا پهلوی خواستار تحریم انتخابات شد: در «شیادی» حکومت شریک نشوید


رضا پهلوی در یکی از حضورهایش در استودیوی صدای آمریکا
رضا پهلوی در یکی از حضورهایش در استودیوی صدای آمریکا

شاهزاده رضا پهلوی، فرزند آخرین شاه ایران در بیانیه‌ای دعوت به تحریم انتخابات ریاست جمهوری ایران کرد و نوشت که «در شرایط سرکوب تقاضا و انحصار عرضه» صحبت از انتخابات «کلاهبرداری» است.

شاهزاده رضا پهلوی در آستانه دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران در بیانیه‌ای از مردم ایران خواست تا در «دوری تازه از کلاه برداری انتخاباتی سابقه دار» و در «شیادی فرقه تبهکار حاکم» شریک نشوند.

به اعتقاد آقای پهلوی، «از بازرگان تا روحانی، اولویت پیمانکاران یکبار مصرف و بازیافت شده نظام، حفظ فرقه ضد ملی حاکم در قدرت بوده و هست» و حاکمیت جمهوری اسلامی با «تهی کردن انتخابات از محتوای آن» به دنبال « سیمایی رسانه‌ای پسند برای بزک کردن ذات متحجر خویش» است.

آخرین ولیعهد ایران که ریاست « شورای ملی ایران» را برعهده دارد، رقابت اصولگرایان و اصلاح‌طلبان در انتخابات پیش رو را «تقسیم تخصصی کار در فرقه تبهکار حاکم» دانسته و نوشته است: «مشکل را نمیتوان با آنهایی که کلیدی ترین نقش را در به وجود آوردن آن ایفا کرده‌اند حل کرد» بنابراین جوانان ایران باید « دست رد به سینه این فرقه تبهکار» بزنند.

در گزارش حقوق بشر سال ۲۰۱۶ که از سوی وزارت امور خارجه آمریکا منتشر شد، آمده است که «شهروندان ایرانی برای تعیین حکومت از طریق مسالمت‌آمیز و انتخابات آزاد و عادلانه با محدودیت مواجه هستند.»

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران اسفند ماه سال گذشته در پاسخ به این گزارش عنوان کرد که انتخابات در ایران، «آزاد ، سالم ، رقابتی و دموکراتیک» است و ۷۰ تا ۷۳ درصد مردم ایران در انتخابات شرکت می‌کنند.

سارا رپوچی،‌ از مدیران ارشد خانه آزادی در گفت‌وگو با صدای آمریکا عنوان کرده که انتخابات برگزار شده در ایران «آزاد» نیست: «ما شاهد اعمال کنترل شدید در روند انتخاب‌ نامزدها هستیم. حتی اگر بگوئیم آن روند آزاد بوده، اما تبلیغات انتخاباتی به صورت آزادانه انجام نمی‌شوند و از این رو همچنان معتقدیم دموکراسی به ایران راه نیافته است، دست کم در مورد (انتخابات) امسال.»

دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران روز جمعه ۲۹ اردیبهشت برگزار می شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG