لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۳

طرح اتهامات تازه علیه محمد رسول‌اف؛ احتمال صدور حکم ۸ سال زندان


محمد رسول‌اف
محمد رسول‌اف

محمد رسول‌اف، سینماگر منتقد ایرانی، که اخیراً به دلایل پزشکی از زندان آزاد شده، با اتهامات تازه‌ای مواجه است.

مقامات ایرانی اتهاماتی مانند تجمع و تبانی علیه امنیت ملی، توهین به رهبری، و تبلیغ علیه نظام را علیه این کارگردان سرشناس مطرح کردند. او در صورت محکومیت در این موارد ممکن است با حکم ۸ سال زندان مواجه شود.

محمد رسول‌اف با جوایز ارزنده‌ خود از جشنواره‌های فیلم برلین و کن، از چهره‌‌های جهانی سینمای ایران محسوب می‌شود. او در ماه‌های اخیر همراه با هزاران ایرانی دیگر به دلیل اعتراض به حکومت ایران دستگیر شد.

محمد رسول‌اف در ماه ژ‌وئیه گذشته پس از انتشار پستی در شبکه‌های اجتماعی که نیروهای امنیتی ایران خواسته بود تا حملات خشونت‌آمیز خود علیه تظاهرکنندگان را متوقف کنند، بازداشت شد.

هرچند که گفته شد او رسماً برای گذرندن یک محکومیت دو ساله که ابتدا در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۱۱ به اتهام تبلیغ علیه حکومت علیه این سینماگر صادر شده بود، به زندان رفته است.

محمد رسول‌اف در جریان اعتراضات مردمی به فاجعه «متروپل» در آبادان و پیش از کشته‌شدن مهسا امینی بازداشت شد. اعتراضات سراسری اخیر که هنوز ادامه دارد، با سرکوب خشونت‌آمیز حکومت همراه شده است، و بسیاری از سینماگران دیگر به دلیل حمایت از معترضان، بازداشت و زندانی شدند، یا تحت فشار قرار گرفتند.

یکشنبه شب محمد رسول‌اف به همراه مصطفی عبدی از دراویش گنابادی و اکبر نعیمی فعال مدنی آذربایجانی آزاد شد.
یکشنبه شب محمد رسول‌اف به همراه مصطفی عبدی از دراویش گنابادی و اکبر نعیمی فعال مدنی آذربایجانی آزاد شد.

اواخر هفته گذشته، محمد رسول‌اف با موافقت مقامات ایرانی برای انجام یک عمل جراحی از زندان اوین آزاد شد. دوشنبه حکم آزادی او صادر شد ‌و این سینماگر مجبور نیست که برای اتمام حکم اولیه خود که به گذشته مربوط است به زندان بازگردد.

اما طرح اتهامات تازه به این معنا است که احتمال دارد آزادی او چندان طولانی نباشد. به گفته فرزاد پاک، از دوستان رسول‌اف و تهیه‌کننده فیلم، «همه چیز بستگی به واکنش و حکم دادگاه درباره اتهامات تازه‌ای دارد» که علیه او مطرح شده است.

محمد رسول‌اف پس از آزاد شدن جعفر پناهی، دیگر سینماگر منتقد ایرانی، از زندان اوین مرخص می‌شود. پناهی به دنبال اعتراض به بازداشت او و مصطفی آل احمد، بازداشت شده بود.

برخورد خشونت‌آمیز با سینماگران، هنرمندان، نویسندگان، و چهره‌های شاخص منتقد حکومت ایران با اعتراض جامعه جهانی مواجه شده است و بسیاری از جشنواره‌های سینمایی و رویدادهای هنری از جمهوری اسلامی انتقاد کر‌ده‌اند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG