لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۰

کارگردان توهین‌کننده به زنان بازیگر، از منتقدان طلبکار شد


 ابوالقاسم طالبی کارگردان نزدیک به حکومت در برنامه ای تلویزیونی به بازیگران زن سینمای ایران توهین کرد
ابوالقاسم طالبی کارگردان نزدیک به حکومت در برنامه ای تلویزیونی به بازیگران زن سینمای ایران توهین کرد

ابوالقاسم طالبی ،کارگردان و تهیه‌کننده تلویزیون و سینما که در یک برنامه تلویزیونی به زنان سینماگر ایرانی توهین کرده بود حالا می‌گوید «از کسانی که به من توهین‌ کردند شکایت می‌کنم چرا که من حرف بدی نزدم.»

ابوالقاسم طالبی که کارگردانی فیلم «قلاده‌های طلا» بعد از اعتراضات سال ۸۸ را در کارنامه دارد در این برنامه تلویزیونی که مجری‌گری آن به عهده «بهروز افخمی» دیگر کارگردان حکومتی بود،‌ در انتقاد به تحریم جشنواره فیلم فجر از سوی سینماگران کشور گفت: «برخی از زنان سلبریتی، یائسه شدن را هم تقصیر جمهوری اسلامی می‌دانند. یعنی ازپنجاه سال می‌روند بالا روسری‌شان را بر‌می‌دارند و فحش به جمهوری اسلامی می‌دهند.»

این سخنان او با واکنش تند بازیگران و اهالی سینما روبرو شد،‌ انجمن بازیگران سینمای ایران در بیانیه‌ای در این باره نوشت: «با ابراز انزجار از تحقیر انسانی ریشه‌دار و تمسخر خلقت در یک برنامه تلویزیونی، از سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی شکایت می‌کنیم و فارغ از اینکه رای این شکایت به عدل نزدیک باشد یا به عناد، تا آخرین حد ممکن برای احقاق حقوق انسانی خود پیگیری خواهیم کرد.» این بیانیه را رامبد جوان،‌ بازیگر و کارگردان سینما و تلویزیون نیز در صفحه اینستاگرام خود بازنشر کرد.

همچنین کانون کارگردانان سخنان ابوالقاسم طالبی را «تاسف برانگیز» توصیف کرد. خانه سینما هم در بیانیه‌ای با «خارج از عُرف» خواندن اظهارات مطرح شده ، آن را مورد نقد قرار داده و از صدا و سیما درخواست کرد تا عذرخواهی کند.

پیمان جبلی رییس سازمان صدا و سیما «که رسانه‌ها چندی پیش از پناهندگی برادرانش به کانادا خبر داده بودند» در پاسخ به این درخواست‌ها گفت: «در ماههای گذشته به مقدس‌ترین مقدسات ما توهین شده و فتنه‌ای را پشت سر گذاشته‌ایم، این سخنان هم واکنشی به آن رفتارها و اظهارنظرهایی است که در طول این چند ماه بیان شده است.»

محمد تنکابنی تهیه‌کننده برنامه تلویزیونی «هفت» که میزبان ابوالقاسم طالبی بود نیز در واکنش به سخنان این کارگردان گفت:« آقای طالبی در قالب آزادی بیان موجود نظرات شخصی خود را بیان کرده‌اند.»

تحریم گسترده جشنواره فیلم فجر امسال از سوی سینماگران ایران و همراهی بسیاری از هنرمندان به ويژه زنان بازیگر با جنبش اعتراضی مردم در پنج ماه گذشته،‌ خشم مقامات جمهوری اسلامی را برانگیخته است. محمد خزاعی رییس سازمان سینمایی چند روز قبل گفته بود «تروریسم رسانه‌ای» مانع حضور بازیگران در نشست خبری فیلم‌های نمایش داده شده در جشنواره فیلم فجر است.

او به‌صورت تلویحی بازیگران را به حذف از دنیای هنر تهدید کرد و گفت :«این یک واقعیت عینی در عالم هنر است که اگر مدتی در فضا نباشیم به دست فراموشی سپرده می شویم.»

XS
SM
MD
LG