لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۰

ابراز نگرانی خانه سینما نسبت به وضعیت سلامتی جعفر پناهی و مژگان ایلانلو


خانه سینما
خانه سینما

خانه سینما با انتشار بیانیه‌ای نسبت به وضعیت سلامتی جعفر پناهی و مژگان ایلانلو، سینماگران ایرانی زندانی، به شدت ابراز نگرانی کرد

در این بیانیه که پنجشنبه ۱۳ بهمن منتشر شد، خانه سینما خواستار آزادی «سریع و بی‌قید و شرط» جعفر پناهی و مژگان ایلانلو شده است تا از ایجاد «هزینه‌های بیشتر» جلوگیری شود.

این نهاد تأکید می‌کند که بر خلاف مذاکرات و گفت‌وگوهای انجام شده با مقامات قضایی و بر خلاف مسیر قانونی، این دو سینماگر ایرانی همچنان زندانی هستند.

ابن نهاد با یادآوری این که حکم جعفر پناهی در تاریخ ۲۲ مهرماه توسط دیوان عالی کشور نقض شده است، می‌گوید بر اساس قانون باید اجرای حکم متوقف و او آزاد شود ولی بی‌دلیل در زندان است و مسیر صحیح قانونی در مورد این سینماگر اجرا نمی‌شود.

خانه سینما در ادامه می‌گوید که جعفر پناهی برای احقاق حق قانونی خود دست به اعتصاب غذای خشک زده است و با توجه سن و‌ وضعیت جسمانی نامناسب او هر لحظه امکان دارد اتفاق ناگواری رخ دهد.

جعفر پناهی
جعفر پناهی

در این بیانیه گفته می‌شود: «مژگان ایلانلو با پای شکسته در زندان با یکی از تحقیرآمیزترین احکام یعنی ۱۰ سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق روبرو است.»

خانه سینما با اشاره به این که مرحله تحقیقات مقدماتی مژگان ایلانلو به پایان رسیده و حکم بدوی صادر شده است، می‌گوید با توجه به قطعی نبودن حکم، متهم می‌تواند با قرار تأمین مناسب آزاد شود ولی چنین موقعیتی در اختیار او قرار نگرفته است.

مژگان ایلانلو
مژگان ایلانلو

خانه سینما یادآور می‌شود که در بیانیه‌ای ضمن نفی خشونت، خواستار آزادی سینماگران دربند، و رفع ممنوعیت و محدودیت از آنها شده بود. به گفته این نهاد، نزدیک به هزار نفر از اهالی سینما نیز در نامه سرگشاده‌ای به خانه سینما بر این خواسته پافشاری کردند.

در جریان اعتراضات سراسری جاری در ایران که با کشته شدن مهسا امینی در بازداشت پلیس امنیت اخلاقی جمهوری اسلامی آغاز شد، گروهی از سینماگران به دلیل حمایت از معترضان بازداشت یا ممنوع الخروج شدند، و یا تحت فشار قرار گرفتند و از فعالیت‌های هنری منع شدند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG