لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۲

دادگاه انقلاب هفت مسیحی را به ۳۲ سال زندان محکوم کرد


دادگاه انقلاب اسلامی استان تهران. آرشیو
دادگاه انقلاب اسلامی استان تهران. آرشیو

دادگاه انقلاب اسلامی تهران هفت شهروند مسیحی را به اتهام «ترویج مسیحیت صهیونیستی» و «عضویت در گروهای مخالف نظام» در مجموع به ۳۲ سال زندان محکوم کرد.

براساس حکم شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب، ژوزف شهبازیان به ۱۰ سال، ملیحه نظری و مینا خواجوی هرکدام به شش سال، سالار اشراقی مقدم، سمیه صادق، هر کدام به چهار سال، معصومه قاسمی و فرهاد خزایی نیز هرکدام به یک سال حبس محکوم شدند.

به گزارش «محبت‌نیوز»، که اخبار مربوط به مسیحیان ایران را منتشر می‌کند، این افراد دو سال پیش دستگیر و سه‌شنبه هفتم خرداد ماه ۱۴۰۱ به زندان محکوم شدند.

در سال‌های اخیر موج گسترده‌ای از آزار و اذیت نوکیشان مسیحی توسط دولت ایران به راه افتاده است؛ از تعطیل کردن کلیساهای فارسی زبان تا یورش مأموران امنیتی به کلیساهای خانگی و دستگیری‌های گسترده.

آزار و اذیت اقلیت‌های مذهبی در ایران به نوکیشان مسیحی محدود نبوده و شامل بهائیان، یهودیان، زرتشتیان و اهل سنت و همچنین خداناباوران و دراویش می‌شود.

نقض حقوق شهروندی اقلیت‌های مذهبی و افزایش مجازات‌های مندرج در قانون جزای اسلامی از جمله مواردی است که همواره در گزارش سالانه نقض حقوق بشر در ایران به چشم می خورد.

از سوی دیگر، سازمان‌های مدافع حقوق بشر از افزایش میزان اعدام‌ها در ایران خبر می‌دهند.

سازمان حقوق بشر ایران با همکاری سازمان «با هم علیه مجازات اعدام» در چهاردهمین گزارش سالانه خود در مورد مجازات اعدام در ایران اعلام کرده‌اند که در سال ۲۰۲۱ سیر اعدام‌ها در این کشور به‌شدت افزایشی بوده است.

بر اساس داده‌های این گزارش، دست‌کم ۳۳۳ نفر در ایران طی سال ۲۰۲۱ میلادی اعدام شده‌اند.

این رقم در مقایسه با میانگین سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ افزایش ۲۵ درصدی را نشان می‌دهد.

بر اساس این گزارش گفته شده به دلیل شفاف نبودن رویه قضایی در ایران، نمی‌توان تعداد واقعی اعدام‌ها را دریافت و آنچه در این گزارش آمده حداقل اعدام‌ها در ایران را نشان می‌دهد.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG