لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۵

کمیسیون آزادی مذهبی بین‌المللی آمریکا خواستار آزادی یوسف ندرخانی شد


یوسف ندرخانی، عکس از آرشیو
یوسف ندرخانی، عکس از آرشیو

کمیسیون ایالات متحده در امور آزادی مذهبی بین‌المللی با صدور بیانیه‌ای ضمن استقبال از اعطای مرخصی به یوسف ندرخانی، کشیش زندانی، خواستار آزادی کامل او شد.

نِیدین مینزا، رئیس این کمیسیون، روز جمعه ۲۶ فروردین با انتشار بیانیه‌ای اعطای مرخصی موقت به یوسف ندرخانی پس از سال‌ها حبس و مشکلات بیماری جدی در زندان اوین را «خبری خوب» دانست و از ایران خواست که او «و دیگر زندانیانی را که به دلیل عقاید دینی خود محبوس هستند، آزاد کند.»

یوسف ندرخانی کشیش یک کلیسای خانگی در ایران است. او در سال ۲۰۱۰ دستگیر شده و به اتهام ارتداد، به اعدام محکوم شد. این حکم دو سال بعد رد شد. یوسف ندرخانی بار دیگر در سال ۱۳۹۶ دستگیر و به اتهامات «اقدام علیه امنیت ملی» و «ترویج مسیحیت صهیونیستی» به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

در تابستان سال ۱۳۹۷ ماموران لباس شخصی به خانه یوسف ندرخانی یورش بردند و ضمن ضرب و شتم و بازداشت او یکی از پسرانش را نیز با اسلحه الکتریکی (تیزر) مورد حمله قرار دادند.

یوسف ندرخانی در سال ۲۰۱۹ و در واکنش به محروم شدن هر دو فرزند خود از ادامه تحصیل سه هفته در زندان اعتصاب غذا کرد.

در سال ۲۰۲۰ حکم او به شش سال زندان کاهش یافت. با حکم فعلی، دو سال دیگر از محکومیت او مانده است.

ایالات متحده بارها سرکوب پیروان اقلیت‌های دینی و مذهبی از جمله نوکیشان مسیحی، بهائیان، دراویش، و حتی مسلمانان سنی‌مذهب توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG