لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۰

فریبا دلیر، نوکیش مسیحی، به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» زندانی شد


آرشیو.
آرشیو.

فریبا دلیر، نوکیش مسیحی که به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی از طریق تشکیل و اداره یک کلیسای مسیحی تبشیری» به دو سال حبس محکوم شده است، روز شنبه به زندان اوین منتقل شد.

به گزارش وب‌سایت «ماده ۱۸» که با تمرکز بر آزادی‌های دینی در ایران فعالیت می‌کند، فریبا دلیر و پنج نوکیش مسیحی دیگر تیر ماه گذشته در تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

بر اساس این گزارش، دادگاه انقلاب ۱۳ آبان خانم دلیر را به پنج سال حبس محکوم کرد، اما حکم مربوط به او به ۲ سال حبس تعزیری کاهش یافت. همچنین در این پرونده همسر او به همراه سه نوکیش مسیحی دیگر هر یک به «جزای نقدی ۵۰ میلیون ریال» بدل از «۱۰ ماه حبس تعزیری» محکوم شدند و نفر پنجم این پرونده که یک نوجوان ۱۷ ساله است، «تبرئه و آزاد» شده است.

«نقض حقوق اقلیت‌های مذهبی» در ایران طی سال‌های اخیر همواره یکی از سرفصل‌های قطعنامه‌های سازمان ملل و گزارش‌های نهادهای حقوق بشری بوده است و جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران، در تازه‌ترین گزارش خود به شورای حقوق بشر در ژنو، مقام‌های جمهوری اسلامی را به تبعیض و نقض حقوق اقلیت‌های مذهبی از جمله مسیحیان، بهاییان، مسلمانان اهل سنت و دراویش گنابادی متهم کرد.

ایالات متحده بارها سرکوب پیروان اقلیت‌های دینی و مذهبی از جمله نوکیشان مسیحی، بهائیان، دراویش، و حتی مسلمانان سنی‌مذهب توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG