لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۱

نشست سازمان جوامع ایرانیان آمریکا با حضور برخی قانونگذاران آمریکا؛ «مردم ایران حق دارند» آزادانه زندگی کنند


نشست سازمان جوامع ایرانیان آمریکا روز جمعه ۲۲ بهمن به شکل مجازی برگزار شد.
نشست سازمان جوامع ایرانیان آمریکا روز جمعه ۲۲ بهمن به شکل مجازی برگزار شد.

سازمان جوامع ایرانیان آمریکا یکی از نهادهایی که می‌گوید به دنبال سرنگونی جمهوری اسلامی ایران است، روز جمعه به مناسبت چهل و سومین سالگرد انقلاب ایران که بنا به گفته این سازمان «ضد دیکتاتوری سلطنتی و به سرقت برده شده توسط آخوندها» است جلسه‌ای با حضور تعدادی از قانونگذاران هر دو حزب کنگره آمریکا برگزار کرد.

سازمان جوامع ایرانیان آمریکا از گروه‌های همسو و نزدیک به سازمان مجاهدین خلق ایران محسوب می‌شود.

در این برنامه ده‌ها نماینده مجلس نمایندگان درباره اهمیت طرح ۱۱۸ تحت نام «ابراز حمایت از خواست مردم ایران برای جمهوری دموکراتیک، سکولار و غیرهسته ای و محکومیت نقض حقوق بشر و تروریسم دولتی توسط دولت ایران» سخن گفتند و به بیان مواضع موافق با این طرح پرداختند. این طرح هم اکنون در کمیته فرعی خاورمیانه شمال آفریقا و مقابله با تروریسم در جهان از زیر مجموعه کمیته امور خارجی در حال بررسی است.

برد شرمن، عضو دموکرات کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان در این جلسه مجازی با اشاره به طرح ۱۱۸ گفت: من سالهاست که وقت خود را وقف افرادی که خواستار برقراری آزادی در ایران هستند کرده ام و همچنین از حق آزادی بیان ایرانیان و حق دگرباشان جنسی، اقلیتهای مذهبی از جمله بهائیان دفاع کرده و به این کار ادامه خواهم داد.

جو ویلسون، عضو جمهوریخواه کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان با اشاره به تلاش‌هایش برای تصویب قطعنامه‌ای که از حقوق مردم ایران حمایت و سرکوب اعتراضات توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم می کند، از سازمان جوامع ایرانیان آمریکایی که به گفته او خود را وقف خلاصی مردم ایران از رژیم ستمگر در ایران کرده است تقدیر کرد و گفت: مردم ایران حق دارند که در آزادی زندگی کنند و برای خود تصمیم بگیرند. و ما مردمی که به دست رژیم کشته شدند را فراموش نخواهیم کرد. ما در کنار مردم ایران برای تحقق ایران دموکراتیک و سکولار ایستادیم.

در ابتدای این جلسه مریم رجوی رئيس جمهور منتخب شورای ملی مقاومت ایران در پیامی که به انگلیسی ارائه شد وضعیت کنونی در ایران را در سه بخش توضیح داد و گفت: « مردم ایران از رژیم تنفر دارند و هر از چند گاهی رژیم با اعتراضات گسترده که جدیدترین آنها در آبانماه دو سال قبل روی داد مواجه است.»

او در ادامه گفت: «رژیم با از دست دادن پایگاه خود با استفاده از نیروی قهریه به سرکوب مردم روی آورده است و رژیم با مقاومت سازماندهی شده در ایران مواجه است که هدف این مقاومت برچیده شدن جمهوری اسلامی است.»

علاوه بر سخنرانی ده‌ها تن از وکلای مردم آمریکا در مجلس نمایندگان که همگی از طرح ۱۱۸ حمایت می کردند، نمایندگان جمهوریخواه از ادامه مذاکره دولت رئیس جمهوری آمریکا با ایران با هدف احیای برجام انتقاد کردند و آنرا به نفع مردم ایران، آمریکا و جهان نداستند.

همچنین برگزار کنندگان به پخش کلیپهایی از اعتراضات مردمی نیز پرداختند.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG