لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۱

صدور حکم ۱۵ سال حبس برای سه نوکیش مسیحی در رشت


تصویر تزئینی است (آرشیو)
تصویر تزئینی است (آرشیو)

دادگاه انقلاب رشت سه نوکیش مسیحی را جمعا به ۱۵ سال حبس و ۱۸۰ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم کرد.

مرتضی حاجب مشهود‌کاری، احمد (یوحنا) سرپرست و ایوب (فرزین) پوررضازاده هر یک به پنج سال و یک روز زندان و پرداخت جریمه نقدی محکوم شده‌اند.

سازمان ماده ۱۸ ، نهاد فعال در زمینه حقوق مسیحیان ایران، دو ماه پیش خبر داده بود که پرونده این سه نوکیش مسیحی در شعبه ۲ دادگاه انقلاب رشت به ریاست قاضی حسین موسوی در حال رسیدگی است.

این نهاد مدافع حقوق بشر اعلام کرده بود که گزارش سازمان اطلاعات سپاه پاسداران مبنای اتهام‌های این افراد و تهیه کیفرخواست علیه آنان قرار گرفته است.

اتهام‌های این سه نوکیش مسیحی «اقدام علیه امنیت ملی»، «تبلیغ علیه نظام»، «تشکیل کلیسای خانگی» و «ارتباط با تشکل‌های خارج از کشور و دریافت پول» عنوان شده است.

مرتضی حاجب مشهود‌کاری، احمد سرپرست و ایوب پوررضازاده این اتهام‌ها را رد کرده‌اند و می‌گویند هیچ‌گونه فعالیتی به جز عبادات مذهبی خود انجام نداده‌اند.

این افراد شهریورماه سال گذشته پس از بازرسی منزل و ضبط مدارک و لوازم شخصی‌شان توسط مامورین اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و پس از مدتی به قید وثیقه آزاد شدند.

نوکیشان مسیحی در ایران به جز بازداشت و زندان، با فشارهای امنیتی و محرومیت‌های دیگری نیز مواجه‌اند که از جمله می‌توان به تعطیلی کلیساهای خانگی، ممنوعیت فعالیت‌های مذهبی به زبان فارسی و محرومیت آنان از تحصیل اشاره کرد.

«نقض حقوق اقلیت‌های مذهبی» در ایران طی سال‌های اخیر همواره یکی از سرفصل‌های قطعنامه‌های سازمان ملل و گزارش‌های نهادهای حقوق بشری بوده است.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران، یک ماه پیش در جدیدترین گزارش خود به شورای حقوق بشر در ژنو، مقام‌های جمهوری اسلامی را به تبعیض و نقض حقوق اقلیت‌های مذهبی از جمله مسیحیان، بهاییان، مسلمانان اهل سنت و دراویش گنابادی متهم کرد.

XS
SM
MD
LG