لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۲

تخریب گورستان بهاییان در همدان؛ سیمین فهندژ: «پاکسازی فرهنگی» توسط «عوامل حکومت» است


تخریب گورستان بهاییان در همدان
تخریب گورستان بهاییان در همدان

در ادامه آزار و اذیت پیروان آیین بهاییت از سوی جمهوری اسلامی ایران بخش‌هایی از گورستان بهاییان در همدان طی حمله‌ای شبانه ویران شد.

سیمین فهندژ، سخنگوی دفتر جامعه جهانی بهایی، روز چهارشنبه ۸ اردیبهشت با انتشار تصویری از تخریب این آرامستان، این اقدام را «پاکسازی فرهنگی» و «راه دیگری برای آزار جامعه بهایی بدون مجازات» توصیف کرد. او در توییتی نوشت: «تخریب بی‌امان قبرها و آرامستان‌های بهاییان توسط عوامل حکومت ایران ادامه دارد.»

به گزارش ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سیمین فهندژ با بیان این که روشن نیست این اقدام توسط چه نهادی انجام شده است، گفت: «در ماه آوریل قسمتی از غسالخانه آرامستان بهائیان در همدان و ساختمان محل دعا خواندن تخریب شدند.»

او این اقدام را «یکی از ظالمانه‌ترین اعمالی» دانسته «که مانند همیشه جمهوری اسلامی به بهاییان وارد میکند و حتی اجازه نمی‌دهد مردگانشان را به راحتی به خاک بسپارند.»

تخریب مزار و گورستان از سوی عوامل حکومتی در ایران تنها به بهاییان محدود نمی‌شود. روز گذشته تصاویری در شبکه‌های اجتماعی انتشار یافت که نشان می‌داد سنگ مزار ارشیا ارباب‌بهرامی، یکی از کشته‌شدگان پرواز پی‌اس ۷۵۲ در بهشت زهرا در تهران، تخریب شده است. حامد اسماعیلیون، سخنگوی انجمن جان‌باختگان، این پرواز در توییتی تخریب سنگ مزار او را به «جانیان جمهوری اسلامی» نسبت داد.

جامعه جهانی بهایی چهارشنبه سوم فروردین‌ماه با صدور بیانیه‌ای خطاب به شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو از «فشارهای مضاعف» بر بهاییان در ایران خبر داد و نسبت به «آزار و اذیت سیستماتیک» آنان توسط جمهوری اسلامی به شدت ابراز نگرانی کرد.

کمیسیون ایالات متحده در امور آزادی مذهبی بین‌المللی بارها نسبت به وضعیت آزادی‌های دینی و مذهبی در ایران ابراز نگرانی کرده است.

در همین راستا، نادین منزا، رئیس این کمیسیون، دوشنبه پنجم اردیبهشت در گفت‌وگویی اختصاصی با بخش فارسی صدای آمریکا افزایش آزار و اذیت بهایی‌ها و نوکیشان مسیحی را «مایه نگرانی» دانست و گفت که شرایط برای تمامی اقلیت‌های دینی در ایران کماکان نامناسب است.

XS
SM
MD
LG