لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۴

گزارش سالانه کمیسیون آزادی مذهبی بین‌المللی: افغانستان در شمار «بدترین» کشورها است


آرشیو
آرشیو

کمیسیون ایالات متحده در امور آزادی مذهبی بین‌المللی، افغانستان را در شمار «بدترین» کشورها در زمینه آزادی‌های مذهبی اعلام کرد.

این نهاد دولتی در تازه‌ترین گزارش خود که روز دوشنبه پنجم اردیبهشت ماه منتشر شده است، به وزارت‌خارجه آمریکا توصیه کرده‌ است که افغانستان زیر سلطه طالبان را به فهرست کشورهای مورد نگرانی ویژه منتقل کند.

در این گزارش آمده است که اقلیت‌های مذهبی بعد از به‌قدرت رسیدن طالبان در این کشور مورد آزار و ایذاء قرار گرفته‌اند و به دلیل باورهای مذهبی‌شان بازداشت شده و کشته شوند.

این گزارش با اشاره به نابردباری و نقض سیستماتیک حقوق اقلیت‌ها از سوی طالبان، این کشور را در میان ۱۵ کشور ناقض عمده آزادی‌های مذهبی قرار داده است.

در این گزارش علاوه بر اظهار نگرانی به انجام حملاتی از سوی گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به داعش به اقلیت‌های مذهبی در این کشور از فرار اقلیت‌های یهودی، هندو و سیک از افغانستان اشاره می‌کند.

در این گزارش با اشاره به تشدید رفتار نسبت به اقلیت مسلمانان هزاره آمده است که اعضای دیگر اقلیت‌های مذهبی از جمله مسلمانان احمدیه، بهائیان و مسیحیان مجبور به انجام مراسم و مناسک مذهبی خود در خفا شده‌اند.

این گزارش همچنین توصیه کرده‌ است که چین، اریتره، ایران، میانمار، کره‌شمالی، پاکستان، روسیه، عربستان‌سعودی، تاجیکستان و ترکمنستان همچنان در فهرست ناقضان آزادی‌های مذهبی وزارت‌خارجه آمریکا باقی بمانند.

این کمیسیون در گزارش سالانه خود علاوه بر معرفی کشورهایی که عملکرد آنها «جای نگرانی» دارد و یا در خور «توجه ویژه» هستند عملکرد دولت آمریکا در زمینه دفاع از آزادیهای مذهبی در سراسر جهان را نیز بررسی می کند.

کمیسیون ایالات متحده آمریکا در امور آزادی مذهبی بین‌المللی یک کمیسیون دولتی مستقل و مورد حمایت هر دو حزب در آمریکا است که در سال ۹۸ میلادی به موازات تصویب قانون بین‌المللی آزادی مذهب فعالیت خود را شروع کرده است. وزارت امورخارجه در گذشته و در موارد متعددی توصیه‌های این کمیسیون را مبنای عمل خود قرار داده است.

XS
SM
MD
LG