لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۹

حقوق شهروندی | بازداشت دو فعال مدنی؛ وخامت حال وحید باقری در بیست‌وششمین روز اعتصاب غذا


زندان
زندان

در ادامه فشار بر فعالان مدنی و سیاسی، آرش قلعه‌گلاب، شاعر اهل آبادان، و سیاوش امامی، کنشگر مدنی اهل آمل، بازداشت شدند. همچنین وضعیت وحید باقری، زندانی سیاسی و از معترضان آبان ۹۸ که در زندان در اعتصاب غذا به سر می‌برد، وخیم گزارش شده است.

  • نگرانی از به خطر افتادن جان وحید باقری در اعتصاب غذا

بنا بر گزارش رسیده به بخش فارسی صدای آمریکا، وضعیت جسمی وحید باقری زندانی سیاسی که در زندان تهران بزرگ در بیست و ششمین روز از اعتصاب غذا به سر می‌برد، «وخیم» گزارش شده است.

به گفته آرش صادقی، مدافع حقوق بشر، آقای باقری دچار کاهش وزن شدید و افت قند و فشار خون شده است، اما بهداری زندان، گزارش وضعیت جسمی‌اش را به او اعلام نمی‌کند.

بهداری زندان اعلام کرده این زندانی که از معترضان آبان ۹۸ است، باید به بیمارستان انتقال یابد، اما آقای باقری نپذیرفته است.

وحید باقری از زندانیان آبان ۹۸ در زندان تهران بزرگ است و خواستار آزادی مشروط خود شده است که مطابق قانون با گذشت ۲۰ ماه از دوران حبس، مشمول آن می‌شود.

مقامات زندان روز چهارشنبه هم‌زمان با هجدهمین روز اعتصاب غذای این زندانی سیاسی، «با ارائه نوشته‌ای» از او خواسته بودند شهادت دهد که «مسئولان زندان امور اداری و پزشکی مربوط به وی را بر اساس قوانین انجام داده‌اند و مسئولیت دیگر متوجه آنها نیست.»

آرش صادقی این اقدام مقامات زندان را نشان از رو به وخامت گذاشتن وضعیت وحید باقری دانسته و می‌گوید زندانبانان خواسته‌اند «در صورت وقوع فاجعه از خود رفع مسئولیت کنند.

  • بازداشت یک فعال مدنی در مازندران

همچنین بنا بر اطلاعات رسیده به بخش فارسی صدای آمریکا از دو منبع مطلع، سیاوش امامی، فعال مدنی، روز دوشنبه ۹ خرداد «توسط چند تن از مأموران اطلاعات استان مازندران در محل کارش دستگیر» شده و به مکان نامعلومی برده شده است.

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، محل بازداشت این فعال مدنی را «آمل» اعلام کرده و به نقل از منبع مطلع گزارش داده است که وسایل شخصی آقای امامی از جمله گوشی تلفن همراه او حین بازداشت ضبط شده است.

بر اساس گزارش‌های پیشین هرانا، سیاوش امامی پیش از این در ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ از سوی اداره اطلاعات آمل بازداشت شد و در بازداشتگاه اطلاعات ساری «تحت بازجویی همراه با فشار جهت اخذ اعترافات اجباری قرار گرفت و در تیر ماه در دادگاه انقلاب آمل با اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به سه ماه و یک روز حبس تعزیری محکوم شد. او ۲۳ مرداد برای اجرای حکم به زندان آمل منتقل شده بود، اما به دلیل همه‌گیری کرونا، پیش از پایان حکم، از زندان آزاد شد.

  • بازداشت آرش قلعه‌گلاب با ضرب و جرح

بنا بر گزارش‌ها، بازداشت آرش قلعه‌گلاب روز پنجم خرداد در مقابل ساختمان فروریخته «متروپل» در تجمع سوگواری برای جان‌باختگان صورت گرفته و مأموران امنیتی او را با «ضرب و جرح» دستگیر کرده‌اند.

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی به نقل از منبع مطلع اعلام کرده است که آقای قلعه‌گلاب به بیماری‌های آسم و دیابت مبتلا است که موجب افزایش نگرانی خانواده‌اش شده است.

XS
SM
MD
LG