لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۶

ماجراجویی ایران همزمان با پاسخ «غیرسازنده» به احیای برجام؛ دو شناور آمریکا توقیف و آزاد شدند


 تصویری از شناورهای بدون سرنشین ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا بر روی ناوشکن جماران جمهوری اسلامی. ١ سپتامبر ٢٠٢٢
تصویری از شناورهای بدون سرنشین ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا بر روی ناوشکن جماران جمهوری اسلامی. ١ سپتامبر ٢٠٢٢

نیروی دریایی ارتش ایران اعلام کرد دو شناور بدون سرنشین آمریکا را روز پنجشنبه در دریای سرخ توقیف و سپس رها کرده است.

یک مقام دفاعی آمریکا به شرط ناشناس‌ماندن به آسوشیتدپرس گفت این شناورها اکتشافی و تجاری‌اند و از سوی مشتریان زیادی از جمله دانشمندان برای بررسی وضعیت دریاها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

به گفته او، دو ناوشکن آمریکایی حاضر در دریایی سرخ و تعدادی هلی‌کوپتر به اقدام ایران واکنش نشان دادند. این مقام آمریکایی گفت آنها از طریق رادیو با ناوشکن ایرانی تماس گرفتند و تا رهایی شناورهای بدون سرنشین از سوی ایرانی‌ها در بامداد جمعه، دست از تعقیب ناوشکن ایرانی برنداشتند.

(به روز رسانی شده) - همزمان، خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام وزارت دفاع ایالات متحده که نخواسته نامش آشکار شود، گزارش داد که ایرانی‌ها ابتدا دو شناور بدون سرنشین آمریکایی را با برزنت پوشانده و توقیف آنها را انکار کرده‌اند. این مقام آمریکایی گفت که تنها پس از حضور کشتی‌های جنگی آمریکایی در اطراف، ایرانی‌ها این دو شناور را آزاد کرده‌اند. در تصاویر پخش‌شده از سوی رسانه‌ای ایرانی نیز یک کشتی جنگی از دور نمایان است.

تیموتی هاوکینز، سخنگوی ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا مستقر در خاورمیانه، نیز در گفت‌وگویی با آسوشیتدپرس این خبر را تایید اما از ارائه جزئیات بیشتر خودداری کرد.

تصاویر از ویدئویی که صدا و سیمای جمهوری اسلامی پخش کرد.
تصاویر از ویدئویی که صدا و سیمای جمهوری اسلامی پخش کرد.

شبکه خبر جمهوری اسلامی روز جمعه تصاویری از ماموران ارتش ایران بر روی ناوشکن جماران پخش کرد که در اطراف دو شناور توقیف شده آمریکا روی عرشه گرد‌آمده‌اند.

طبق ادعای جمهوری اسلامی، این شناورهای بدون سرنشین در آب‌های بین‌المللی و پس از دو اخطار به ناوشکن آمریکایی توقیف شدند.

تنش بعد از نامه‌نگاری‌های دو کشور

این دومین حادثه از این نوع در روزهای اخیر همزمان با تداوم تلاش‌ها برای احیای توافق برجام است. ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا روز سه‌شنبه اعلام کرد مانع توقیف یک شناور بدون سرنشین خود از سوی کشتی‌های تدارکاتی و پشتیبانی سپاه پاسداران در خلیج فارس شده است.

مذاکرات برای احیای برجام ادامه دارد.

در حالیکه تاکنون برخی از خوشبینی درباره احیای برجام سخن می‌گفتند، روز پنجشنبه ایران پاسخی به نامه آمریکا داد. معاون سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده تایید کرد که آمریکا پاسخ ایران را از طریق اتحادیه اروپا دریافت کرده و در حال بررسی آن است.

ودانت پاتل افزود: «پاسخ ایالات متحده از طریق اتحادیه اروپا ارسال خواهد شد اما متاسفانه پاسخ ایران سازنده نیست.»

ناوگان پنجم سال گذشته «گروه ضربت ۵۹» بدون سرنشین خود را راه‌اندازی کرد. منطقه مسئولیت ناوگان پنجم شامل تنگه هرمز، تنگه باب‌المندب، و کانال سوئز می‌شود.

XS
SM
MD
LG