لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۶

رفتار «غیراستاندارد» سپاه در خلیج فارس؛ کشتی آمریکایی به قایق تندرو ایرانی هشدار داد


تصویر قایق سپاه
تصویر قایق سپاه

در یک رویارویی تنش‌آمیز میان ایران و آمریکا در تنگه استراتژیک هرمز، یک کشتی جنگی نیروی دریایی آمریکا به یک قایق تندرو سپاه پاسداران که مستقیم به سمت آن می‌آمد و بسیار نزدیک شده بود، هشدار داد.

وقوع این رویداد را مقامات نظامی آمریکایی روز سه‌شنبه اعلام کردند. آنها گفتند که سه قایق سپاه به دو کشتی نظامی آمریکا که برای ورود به خلیج فارس از تنگه هرمز عبور می‌کردند، نزدیک شدند.

این رویارویی روز دوشنبه و در شرایطی رخ داد که تنش‌ها بر سر مذاکرات احیای برجام که به بن‌بست رسیده، افزایش یافته است. تهران بیش از هر زمان دیگری به غنی‌سازی در سطح تسلیحاتی نزدیک شده است و نظارت‌های بین‌المللی بر برنامه هسته‌ای آن نیز کاهش یافته است.

در ویدئویی که ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا، مستقر در بحرین، منتشر کرده است، یک قایق سپاه در حال چرخش و حرکت رو به رو به سمت شناور جنگی آمریکایی دیده می شود. کشتی آمریکایی بارها با به صدا در آوردن متعدد شیپورها به قایق هشداد می‌دهد و قایق سپس مسیر خود را تغییر می‌دهد. به نوشته آسوشیتدپرس کشتی آمریکایی همچنین شراره‌ای را برای هشدار به سوی قایق سپاه، شلیک می‌کند.

نیروی دریایی آمریکا گفت که قایق سپاه در فاصله ۵۰ یاردی (۴۵ متری) کشتی جنگی آمریکایی به نام یواس‌اس سیراکو قرار داشت و این خطر برخورد دو شناور را با یکدیگر افزایش می داد. به گفته نیروی دریایی، این رویارویی به طول کل حدود یک ساعت به طول انجامید.

نیروی دریایی آمریکا این اقدام سپاه پاسداران را مغایر با «استانداردهای بین‌المللی رفتار حرفه‌ای یا ایمن دریانوردی» خواند و اعلام کرد که (چنین رفتارهایی) «خطر اشتباه محاسباتی و برخورد» را افزایش می‌دهد.

نیروی دریایی آمریکا به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است که این دومین رویداد به اصطلاح «ناامن و غیرحرفه‌ای» است که در ماه‌های اخیر با ایران داشته است.

XS
SM
MD
LG