لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۹

سپاه پاسداران سرگرم ساختن «قایق تندرو» مشابه قایق «موشک‌انداز سلیمانی» است


قایق‌های تندرو سپاه (آرشیو)
قایق‌های تندرو سپاه (آرشیو)

تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد جمهوری اسلامی ایران در حال ساختن یک قایق رادارگریز با قابلیت حمل موشک است.

بر اساس گزارش‌ها، این قایق در کارخانه شرکت تعاونی شناورسازی «مدکن‌آلوی قشم» است و در تصاویر ماهواره‌ای تجاری ایرباس که به صورت عمومی در گوگل ارث به اشتراک گذاشته شده، قابل مشاهده است.

این قایق جدید در کنار یک قایق موشکی جدید دیگر از نوع موشک‌اندازی دیده می‌شود که به نام قاسم سلیمانی فرمانده پیشین نیروی قدس نامیده شده است. این قایق نیز طرحی رادارگریز دارد و عموما مدرن به نظر می‌رسد. نوع جدید به طور چشمگیری کوچک‌تر از مدل‌های قبلی است و طول و عرض آن به ترتیب ۱۵۰ متر و ۱۴ متر است.

تصویری از یک قایق تندرو سپاه پاسداران (آرشیو)
تصویری از یک قایق تندرو سپاه پاسداران (آرشیو)

به نظر می‌رسد شناور جدید فاقد بالگرد کلاس «سلیمانی» باشد، اما با توجه به اینکه هنوز نیمه‌کاره است ارزیابی شکل نهایی آن دشوار است. دو بریدگی در عرشه عقب این قایق تندرو نیز احتمالا جهت حمل موشک‌های ضدکشتی نور یا قادر طراحی شده‌اند که مشتقات ایرانی خانواده موشک‌های چینی سی-٨٠٢، تقریبا معادل موشک‌های ضدکشتی هارپون و نپتون، هستند.

مداخله شرکت تعاونی شناورسازی مدکن‌آلوی قشم، طراحی این قایق و نیز نزدیکی آن به شناور موشکی کلاس «سلیمانی» نشان می‌دهد این قایق برای نیروی دریایی سپاه پاسداران ساخته می‌شود.

هفته گذشته و همزمان با افزایش تنش‌ها بر سر برجام، نیروی دریایی آمریکا تصاویری از سه قایق تندرو سپاه پاسداران منتشر کرد که در تنگه هرمز و در آب‌های بین‌المللی به سوی دو کشتی نظامی آمریکا نزدیک می‌شدند.

وزارت خارجه ایالات متحده در پاسخ به پرسش خبرنگار صدای آمریکا، این رفتار ایران را «غیرحرفه‌ای» و «خطرناک» خواند.

ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده در ماه مارس نیز از رویارویی «غیرامن و غیرحرفه‌ای» سه قایق سپاه با دو کشتی نظامی آمریکایی خبر داده بود.

XS
SM
MD
LG