لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۷

رزمایش دریایی مشترک ‌اسرائیل و آمریکا در دریای سرخ آغاز شد


اسرائیل پس از هشدار درباره افزایش فعالیت‌های دریایی جمهوری اسلامی ایران، یک رزمایش را در دریای سرخ، آغاز کرده‌ است.

این رزمایش با حضور مشترک نیروهای دریایی آمریکا و اسرائیل، روز دوشنبه، آغاز شده و چهار روز ادامه دارد.

در بیانیه ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا، آمده‌است: «این رزمایش، یک رویداد آموزشی دوجانبه بین ناوگان پنجم ایالات متحده و نیروهای دریایی اسرائیل، است که بر برنامه‌ریزی مأموریت، محدودیت‌های دریایی و سایر رزمایش‌ها در دریا، متمرکز است.»

نیروهای دفاعی اسرائیل، برگزاری این رزمایش را تایید کرده و گفتند که کشتی‌های اسرائیلی «در انواع مأموریت‌ها، در کنار کشتی‌های ناوگان پنجم آمریکا و یک تانکر سوخت‌گیری» شرکت خواهند کرد.

نوامبر گذشته، نیروی دریایی اسرائیل در رزمایش «پنجمین ناوگان دریایی در دریای سرخ، در کنار امارات و بحرین» شرکت کرد. مقام‌های اسرائیلی گفته‌بودند که این رزمایش، قرار بوده پاسخی به حمله‌های ایران، علیه امکانات دریایی اسرائیل، باشد.

اسرائیل از آن زمان تاکنون، چندین تمرین نیروی دریایی را با ناوگان پنجم برگزار کرده‌است. از جمله، در ماه آوریل که قایق‌های اسرائیل، برای نخستین بار، سوخت‌گیری از یک نفتکش آمریکایی را تمرین کردند.

تنش‌ها بین اسرائیل و جمهوری اسلامی ایران، در ماه‌های اخیر، پس از «ترور یک افسر ارشد ایرانی در تهران، شماری از مرگ‌های مرموز کارکنان امنیتی در این کشور، حمله‌های هوایی علیه اهداف مرتبط با ایران در سوریه و لفاظی‌های تهدیدآمیز از سوی رهبران ایران» تشدید شده‌است.

در ابتدای ماه ژوئیه، بنی گانتز، از تصاویر ماهواره‌ای رونمایی کرد که به‌گفته او «مهم‌ترین» فعالیت دریایی نظامی ایران در دریای سرخ، در یک دهه اخیر، را نشان می‌داد.

XS
SM
MD
LG