لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۲

آمریکا برای کسب اطلاعات پیرامون محموله‌های غیرقانونی در خاورمیانه پاداش می‌دهد


یک هلیکوپتر سیهاوک نیروی دریایی ارتش آمریکا بر فراز یک قایق بدون پرچم که تسلیحات غیرقانونی حمل می‌کند. دریای عرب، ۶ مارس ٢٠٢١
یک هلیکوپتر سیهاوک نیروی دریایی ارتش آمریکا بر فراز یک قایق بدون پرچم که تسلیحات غیرقانونی حمل می‌کند. دریای عرب، ۶ مارس ٢٠٢١

ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا در میانه تنش‌ها بر سر برنامه هسته‌ای ایران و تسلیح حوثی‌های یمن توسط تهران، شروع به ارائه پاداش در ازای اطلاعاتی کرده که به رهگیری سلاح، مواد مخدر، و سایر محموله‌های غیرقانونی کمک کند.

اگرچه در بیانیه نیروی دریایی آمریکا نام ایران ذکر نشده، انتظار می‌رود این اقدام واشنگتن سبب افزایش فشار بر روند تحویل تسلیحات به حوثی‌ها همزمان با تداوم آتش‌بس متزلزل کنونی در یمن شود.

در همین حال، ناوگان پنجم نیروی دریایی اعلام کرده به کمک شرکایش موفق به توقیف محموله‌های مواد مخدر به ارزش ۵۰۰ میلیون دلار تنها در سال ٢٠٢١ شده که از مجموع چهار سال پیشین بیشتر است. همچنین توقیف ٩ هزار قبضه اسلحه در همین بازه زمانی حاکی از سه برابر شدن میزان کل تسلیحات توقیف‌شده نسبت به سال ٢٠٢٠ است.

تیموتی هاوکینز، سخنگوی ناوگان پنجم در گفت‌وگویی با آسوشیتدپرس ضمن تاکید بر تمرکز آمریکا بر هرگونه فعالیت بی‌ثبات‌کننده، افزایش توقیف مواد مخدر و تسلیحات غیرقانونی را حاکی از تلاش واشنگتن برای افزایش امنیت دریایی در منطقه دانسته است.

این سخنگوی ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده در ارتباط با اینکه آیا این اقدام واشنگتن سبب افزایش تنش‌ها با ایران می‌شود، گفت آمریکا به دنبال توقیف تسلیحات و مواد مخدر است زیرا «در راستای ثبات و امنیت منطقه‌ای نیستند.»

به گفته وی، اپراتورهایی مسلط به زبان‌های عربی، انگلیسی، و فارسی از طریق تلفن آماده دریافت اطلاعات هستند و اطلاعات به زبان‌های فارسی دری و پشتو را نیز می‌توان از طریق اینترنت در اختیار نیروی دریایی آمریکا قرار داد. او افزود پاداش‌ها می‌تواند تا ١٠٠ هزار دلار باشد.

یکی از مقاصد اصلی تسلیحات غیرقانونی، یمن است. علیرغم تحریم‌های تسلیحاتی شورای امنیت علیه یمن، جمهوری اسلامی در سال‌های اخیر سرگرم انتقال سلاح‌هایی از قبیل تفنگ، نارنجک‌های راکتی، و موشک به حوثی‌ها بوده است. اگرچه ایران این اتهامات را رد می‌کند، اما کارشناسان مستقل، دولت‌های غربی، و کارشناسان سازمان ملل جمهوری اسلامی را عامل انتقال تسلیحات به حوثی‌ها می‌دانند.

XS
SM
MD
LG