لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۱۹

دانشجویان پرینستون برای همکلاسی زندانی‌شان در ایران شمع روشن کردند


آقای ونگ بر روی اسناد تاریخ قاجار کار می کرده که وقایع صد سال پیش را در بر می گیرد اما ایران او را به جاسوسی متهم کرد.
آقای ونگ بر روی اسناد تاریخ قاجار کار می کرده که وقایع صد سال پیش را در بر می گیرد اما ایران او را به جاسوسی متهم کرد.

دانشجویان دانشگاه پرینستون روز جمعه در دانشگاه برای همکلاسی زندانی شان که بیش از یک سال در ایران بوده و اخیرا درخواست استیناف اش به ده سال محکومیت به اتهام جاسوسی رد شد، شمع روشن کردند.

روزنامه وال استریت جورنال نوشت: ژیو وانگ، شهروند آمریکایی چینی تبار، تابستان گذشته هنگام تحقیق در ایران برای پروژه دکترایش در باره تاریخ اوراسیا بازداشت شد. همکلاسی های او می گویند ژیو وانگ «پر حرف تر و برچونه تر از آن است که بخواهد جاسوس باشد».

به باور هووا کیو، همسر ژیو وانگ، «او فقط دیوانه تاریخ بود. همسر من هرگز کاری برای لطمه زدن به ایران یا مردم ایران نکرده است. او فقط مشغول کار پژوهشی خود برای پایان نامه دکترایش بود».

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می گوید در باره پرونده های خاص به لحاظ احترام به حقوق خصوصی افراد صحبتی نمی کند، اما خواستار آزادی تمام شهروندان آمریکا که «ناعادلانه بازداشت شده اند» از جمله ژیو وانگ شد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ایمیلی می گوید: «این دولت تلاش ها برای بازگرداندن همه آمریکایی هایی که ناعادلانه در خارج بازداشت شده اند را دو چندان کرده است. ایران مسول حفظ سلامتی هر شهروند آمریکایی در حبس و آزادی همه آن ها است».

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG