لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۳

هشدار آمریکا به شهروندان خود نسبت به سفر به ایران: خطر بازداشت هنوز هست


وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا هشدار برای سفر شهروندان آمریکایی به ایران به روز کرده و به ویژه به شهروندان دوتابعیتی ایرانی-آمریکایی نسبت به خطر بازداشت و ممنوع الخروجی در صورت سفر به ایران هشدار داده است.

در این بیانیه که مشابه آن سال گذشته هم منتشر شد، از شهروندان ایالات متحده آمریکا خواسته شده که با احتیاط فراوان، خطرات سفر احتمالی به ایران را در نظر گرفته یا فعلا سفر خود را به این کشور به تاخیر بیندازند.

در بیانیه وزارت خارجه آمریکا با اشاره به بازداشت و زندانی شدن ناعادلانه شهروندان آمریکایی به ویژه دوتابعیتی‌ها توسط مقام‌های ایران و جلوگیری از خروج تعدادی از ایرانی-آمریکایی ها که به دلایل شخصی و حرفه ای به ایران رفته‌اند، به موضوع قطع روابط دیپلماتیک ایران و آمریکا در پی انقلاب ۵۷ ایران و محدودیت‌هایی که در ارتباط با خدمات کنسولی در ایران وجود دارد اشاره کرده است.

در این بیانیه همچنین یادآوری شده که جمهوری اسلامی ایران، تابعیت دوگانه را به رسمیت نمی‌شناسد. حدود یک میلیون ایرانی در آمریکا زندگی می کنند که بعضی از آنها سالانه به ایران سفر می‌کنند.

طی سالهای اخیر بازداشت برخی از شهروندان دوتابعیتی در ایران خبرساز شده است. در حال حاضر، سیامک و باقر نمازی، شهروندان ایرانی آمریکایی در تهران در زندان به سر می برند.

ژی یو وانگ، پژوهشگر چینی آمریکایی نیز از سال گذشته به اتهام جاسوسی در ایران زندانی شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG