لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۵

آمریکا از ایران می خواهد که شهروندان آمریکایی زندانی در آنکشور را آزاد کند


شویه وانگ
شویه وانگ

مقامهای ایرانی بتازگی اعلام کردند یک شهروند دیگر آمریکائی، دانشجوی فارغ التحصیل دانشگاه پرینستون به اتهام جاسوسی به ده سال زندان محکوم شده است.

محکومیت و زندانی کردن شهروندان آمریکائی و سایر خارجیان که بدروغ به جرائمی علیه امنیت ملی متهم می شوند به یک روند خطرناک در ایران تبدیل شده است.

هیذر ناورت سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکادر تازه ترین کنفرانس خبری درباره مورد اخیر چنین گفت:

"ما با خبر شدیم که آقای شویه وانگ، شهروند آمریکا در ایران بازداشت شده است...ما در این باره بسیار نگرانیم... ما به استفاده از تمامی ابزارهائی که در اختیار داریم در حمایت از شهروندان آمریکائی ادامه خواهیم داد، شهروندانی که به حمایت ما در کشورهای خارج نیاز دارند خاصه در آزاد کردن شهروندان آمریکائی که غیرعادلانه در کشورهای خارج بازداشت شده اند."

امیدها به اینکه توافق هسته ای یا برجام، ایران را به عضوی مسئولانه تر در جامعه بین المللی تبدیل کند، برآورده نشده است.

ایران از سال ۲۰۱۵ شماری از شهروندان آمریکائی و ملیتهای دیگر از جمله سیامک نمازی، بازرگان آمریکائی ایرانی تبار؛ پدر هشتاد ساله وی باقر نمازی، آمریکائی ایرانی تبار؛ نازنین زاغری راتکلیف، بریتانیائی ایرانی تبار؛ و نزار ذکا، لبنانی با اقامت دائمی آمریکا را زندانی کرده است.

به سخن نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد "در بازداشت نگاه داشتن زندانیان سیاسی یکی از بدترین شکل های زیر پا نهادن حقوق بشر است که یک کشور می تواند انجام دهد". به گفته خانم هیلی، هر کشوری که چنان رفتار ی داشته باشد، "نمی تواند در جهان اعتباری داشته باشد".

ایالات متحد آمریکا از حکومت ایران می خواهد همه افرادی را که ناعادلانه زندانی کرده است ، از جمله شهروندان آمریکائی و شهروندان کشورهای دیگر را آزاد کند و اجازه دهد به آغوش خانواده هایشان بازگردند.

XS
SM
MD
LG