لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۴

دادگاه تجدیدنظر ایران حکم ۱۰ سال زندان دانشجوی آمریکایی را تایید کرد


 «زی یو وانگ» محقق دانشگاه پرینستون و شهروند آمریکایی به همراه همسر و فرزندش
«زی یو وانگ» محقق دانشگاه پرینستون و شهروند آمریکایی به همراه همسر و فرزندش

دانشگاه پرینستون آمریکا خبر داد که درخواست تجدید نظر دانشجوی زندانی این دانشگاه از سوی قوه قضائیه ایران رد شده و حکم ده سال زندان او قطعی شده است. «زی یو وانگ» از یکسال پیش در ایران زندانی است و با اینکه زندانیان در فرصت بین حکم دادگاه بدوی و تجدیدنظر می توانند موقت آزاد شوند، در تمام این مدت زندانی بوده است.

خبرگزاری رویترز با انتشار بیانیه دانشگاه پرینستون، اعلام کرد که همسر آقای وانگ می گوید اتهامات علیه او بی‌اساس است و حکم او ناعادلانه است.

هنوز مقام های ایران توضیح نداده اند که چرا حکم او تایید شده است.پ

تیرماه گذشته اعلام شد که «زی یو وانگ» دانشجوی دانشگاه پرینستون که درباره تاریخ اداری و فرهنگی سلسه قاجار برای دوره دکترایش تحقیق می کرد، بازداشت شد.

خبر این بازداشت با واکنش گسترده مقام های دولت ترامپ همراه شد. دولت ترامپ اواخر تیر خواستار آزادی «زی یو وانگ» محقق دانشگاه پرینستون و شهروند آمریکایی از ایران شد. هیتر نورث، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه سه شنبه ۲۷ تیر اعلام کرد: رژیم ایران به بازداشت شهروندان آمریکایی و دیگر شهروندان خارجی به اتهامات ساختگی امنی ملی ادامه می دهد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت ما از ایران می خواهیم شهروندان آمریکایی از جمله باقر و سیامک نمازی و «زی یو وانگ» و دیگر زندانیانی که ناعادلانه بازداشت هستند را آزاد کند تا به خانواده هایشان بپیوندند.

به گفته خانم نورث، گزارش هایی موجب نگرانی آمریکا درباره سلامت جسمی نمازی ها و وانگ شده و ایران باید فورا همه این زندانیان آمریکایی را براساس اقدام انسان دوستانه آزاد کند.

مقام های قضایی ایران همان زمان اعلام کردند که محقق آمریکایی به اتهام جاسوسی به ده سال زندان محکوم شده است.

دانشگاه پرینستون تایید کرد که محقق این دانشگاه «زی یو وانگ» که متولد چین و شهروند آمریکا است، در مقطع پی اچ دی تاریخ تحصیل می کرد.

براساس اطلاعیه دانشگاه پرینستون، او در حوزه اواخر قرن ۱۹ و اوایل قرن ۲۰ تاریخ اروپا تحقیق می کند.

دانشگاه پرینستون در بیانیه خود تاکید کرده که اتهامات علیه آقای وانگ را رد می کند و این خلاف ارتباطات و فعالیت های دانشگاهی اوست. دانشگاه پرینستون و خانواده این دانشجو امیدوار است بعد از جلسه تجدیدنظر، او از زندان آزاد شود.

مرکز حقوق بشر در ایران، یک مرکز مستقل که مقر آن در نیویورک است، می گوید دست کم ۱۲ نفر با ملیت خارجی عمدتا از کشورهای غربی در ایران زندانی هستند که علاوه بر نمازی ها می شود به کاران وفاداری اشاره کرد.

هادی قائمی مدیر اجرایی مرکز حقوق بشر در ایران می گوید در حالیکه خارجی ها مجاز به سفر به ایران هستند، ما دوباره و دوباره شاهدیم که در یک بازی سیاسی، از سوی تندروها بازداشت می شوند تا به عنوان گروگان در مواجه با کشورهای غربی معامله کنند.

به گفته آقای قائمی، دولت روحانی سعی دارد ایران را به عنوان مکانی آزاد برای گردشگران مطرح کند اما بازداشت و زندانی کردن شهروندان خارجی و برخورد سیاسی دستگاه قضایی با آنها پیام متفاوتی می فرستد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG