لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۳

عضو اتاق بازرگانی ایران: قطعی اینترنت بسیاری از کارها را «قفل» کرده  است


قطعی اینترنت
قطعی اینترنت

یک عضو اتاق بازرگانی ایران اعلام کرده است که «قطعی اینترنت» تا «۴۰ درصد» بر «روند فعالیت» بنگاه‌های اقتصادی کشور تاثیر می‌گذارد و باعث «افت فعالیت اقتصادی» آنها می‌شود.

منوچهر توسطی، عضو کمیسیون کسب‌وکار‌های دانش بنیان اتاق بازگانی ایران به خبرگزاری «ایلنا» گفته است که قطعی اینترنت در روز‌های گذشته باعث شده «بسیاری از کار‌ها قفل شوند.»

به گفته این عضو اتاق بازرگانی، به دلیل «تعطیلی کسب‌وکار‌ها» در روز‌های پایانی هفته گذشته، چندان قطعی اینترنت خود را نشان نداد، اما با آغاز هفته و شروع کار به نظر می‌رسد که «بسیاری از کسب‌وکار‌ها» نتوانند کار‌های خود را دنبال کنند.

از هفته گذشته و همزمان با آغاز اعتراضات به مرگ در بازداشت مهسا امینی، زن ۲۲ ساله و اعتراض سراسری به حجاب اجباری، گشت ارشاد و حکومت کنونی ایران، امکان دسترسی به شبکه جهانی اینترنت در بسیاری از شهرهای ایران ابتدا محدود و سپس کامل قطع شد.

یک عضو دیگر اتاق بازرگانی ایران بیست و ششم شهریورماه گفته بود که کاهش شدید سرعت شبکه اینترنت «ملموس شده» و فعالیت‌های اقتصادی را با چالش‌هایی مواجه کرده است.

بابک عابدین، نائب رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات اتاق بازرگانی با اعلام اینکه «نقل و انتقال» بورس در کشور با اینترنت صورت می‌گیرد، تاکید کرده بود که معاملات بورس در «بسیاری از موارد» به دلیل کاهش سرعت اینترنت با «دشواری» انجام می‌شود.

عضو کمیسیون کسب‌وکار‌های دانش بنیان اتاق ایران امروز شنبه دوم مهرماه افزوده است: «تبعات» قطعی اینترنت و فیلترشدن واتساپ امروز مشخص نخواهد شد و در «روز‌های آینده» اثرات آن «نمود بیشتری» خواهد داشت.

بنا بر اعلام منوچهر توسطی، قطعی اینترنت «صددرصد» بر کسب‌وکار شرکت‌هایی که در این فضا کار می‌کنند تاثیر گذاشته و «فعالیت آن‌ها را مختل کرده است.»

حامد بیدی، فعال فضای مجازی و کارشناس حوزه آی‌تی با انتقاد شدید از «اختلالات گسترده در اینترنت»، پاتزدهم شهریورماه طی نشستی مجازی در پلتفرم شبکه اجتماعی «کلاب‌هاوس» که تارنمای «خبرآنلاین» آن را برگزار کرد، گفته بود: «نیروهایمان مانند برگ خزان مهاجرت می‌کنند.»

منوچهر توسطی،، عضو کمیسیون کسب‌وکار‌های دانش بنیان اتاق ایران همچنین تاکید کرده است: من به عنوان یک شهروند می‌گویم «مسیری که امروز دولت می‌خواهد طی کند» در کشور‌های دیگر نیز تجربه شده است و «آنها نتوانستند از این مسیر نتیجه بگیرند.»

کارشناسان در گفتگو با صدای آمریکا، «قطع اینترنت» در ایران هنگام بروز اعتراضات و یا بحران‌ها را «ابزاری برای سرکوب» توسط حمهوری اسلامی معرفی کرده‌اند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG