لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۰۰

ادامه همراهی هنرمندان و چهره‌ها با اعتراضات؛ شجریان: روزهای تلخی است


اعتراضات ایران، ۲۸ شهریور ۱۴۰۱

در پی مرگ مهسا امینی، زن ۲۲ ساله‌ای که هفته گذشته توسط گشت‌های شرعی پلیس در تهران دستگیر، مرگش چند روز بعد اعلام شد و اعتراضات سراسری به این واقعه در شهرهای ایران شکل گرفت، بسیاری از هنرمندان داخلی و بین‌المللی با معترضان اعلام همبستگی کردند که همچنان ادامه دارد.

همایون شجریان در صفحه اینستاگرام خود در واکنش به مرگ مهسا امینی و اتفاقات روزهای اخیر نوشت: در این «روزهای تلخ» حال هیچکداممان خوب نیست. «همگی نگران و ناراحت و بیقرار هستیم.»

این هنرمند حوزه موسیقی سنتی ایران در ادامه ضمن اعلام نگرانی نسبت به وضعیت کنونی ایران، آورده است: آیا چیزی فراتر و با اهمیت‌تر از «تحقق خواسته‌های معقول یک ملت شریف و نجیب و بالاتر از تامین رضایت اقشار مختلف جامعه از سوی کسانی که خود را وکیل ملت می دانند، وجود دارد؟»

محسن چاوشی، از دیگر خوانندگان سرشناس ایرانی نیز با انتشار تصاویری از سرکوب معترضان روزهای اخیر ، در اکانت اینستاگرامی خود نوشت که تا امروز و در تمام این سال‌ها، هر جا حرف زده‌ام از خوزستان تا کردستان و جای‌جای این وطن به عشق مردم بوده و بس. همین مردمی که امروز ناجوانمردانه و بی‌گناه کتک می‌خورند.

او در ادامه آورده است: «من محسن چاوشی در صحت عقل و سلامت جان، اعلام می‌کنم از امروز تمام همکاری‌های خود با وزارت ارشاد و...برای مجوز و امثالهم را قطع می‌کنم و مثل همیشه به خواست و عشق مردم می‌خوانم، سکوت دیگر جایز نیست.»

علی کریمی، از ورزشکاران ایرانی نیز در اینستاگرام خود با اشاره به یک سخن امام دوم شیعیان و در اعتراض به سرکوب معترضان نوشت: وقتی شکم پر از حرام شد، گوش‌ها نمی‌شنوند.

این ملی‌پوش پیشین تیم فوتبال ایران در ادامه قطعه‌ای از احمد شاملو، شاعر ایرانی نیز آورده است: سخت است فهماندن چیزی به کسی که بابت نفهمیدنش پول می‌گیرد.

انتشار این مطالب در حالی است که بسیاری از کاربران داخلی از اختلال و قطعی گسترده اینترنت و دسترسی به شبکه‌های اجتماعی از جمله اینستاگرام خبر داده‌اند و «نت بلاکز»، که در زمینه رصد اینترنت فعال است «اختلال و محدود شدن ‎اینترنت» در شهرهای مختلف ایران را تایید کرده است.

در همین حال روز چهارشنبه سی‌ام شهریورماه برخی از چهره‌ها و هنرمندان بین‌المللی نیز با اعتراضات در شهرهای مختلف ایران و حجاب اجباری اعلام مخالفت کردند.

در این میان، ابراز همدردی و همراهی هنرمندان و چهره‌های سرشناش کشور ترکیه از جمله ابرو گندش و نورگل یشیلچای با واقعه مرگ مهسا امینی و سرکوب معترضان ایرانی، مورد توجه کاربران فارسی زبان قرار گرفته است.

بهمن قبادی، کارگردان و فیلمنامه‌نویس ایرانی نیز با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود از فعالان ترکیه خواسته است تا ذر این اعتراضات کنار ایرانیان ایستادگی کنند و به حمایت خود ادامه دهند.

اعتراضات سراسری به مرگ تحت بازداشت مهسا امینی، تاکنون دست کم در ۲۳ استان ایران از جمله تهران، کردستان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اصفهان، البرز، فارس، استان مرکزی، کرمانشاه، کرمان، یزد، سمنان، هرمزگان، قزوین، ایلام، زنجان، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، همدان، و قم ادامه دارد.

در همین ارتباط، گروهی از هنرمندان ترکیه‌ای نیز با اجرای یک پرفورمنس با عنوان «بس است!» در حمایت از زنان ایران، به جان باختن مهسا امینی و سرکوب مخالفان حجاب اجباری اعتراض کردند.

چیلگین دندورمجی، بستنی فروش معروف استانبولی نیز که با آهنگ‌های شاد از خریداران خود استقبال می‌کند و شهرتی جهانی دارد، در واکنش به واقعه مرگ مهسا امینی و بروز اعتراضات گسترده، تصویری تلفیقی از نقشه ایران به رنگ سیاه و صورت او را در اکانت اینستاگرام خود گذاشته است.

در روزهای اخیر بسیاری از کاربران کشور ترکیه با استفاده از هشتگ انگلیسی نام مهسا امینی، سعی کرده‌اند نسبت به این واقعه، ظلم به زنان و برخوردهای سرکوبگرانه با معترضان واکنش نشان دهند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG