لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۲۱

دست‌کم ۳۰ کشته در اعتراضات سراسری ایران؛ عفو بین‌الملل: به سرکوب مرگبار پایان دهید


 اعتراضات سراسری در ایران
اعتراضات سراسری در ایران

سازمان عفو بین‌الملل روز جمعه اول مهرماه با انتشار بیانیه‌ای از جامعه جهانی خواست نسبت به سرکوب خونین اعتراض‌ها در ایران واکنش نشان دهد.

این نهاد مدافع حقوق بشر اعلام کرد که طی یک هفته گذشته دست‌کم ۳۰ تن از معترضان در شهرهای مختلف ایران کشته شده‌اند که چهار نفر از آنان کودک بوده‌اند.

عفو بین‌الملل می‌گوید شمار کشته‌شدگان احتمال بسیار بیشتر است و این نهاد به بررسی آمارها و گزارش‌های دریافتی از کشتار معترضان ادامه می‌دهد.

این نهاد مشخصات چند تن از کشته‌شدگان و محل شلیک به آنان را نیز به نقل از خانواده قربانیان و شاهدان عینی منتشر کرده است.

در این بیانیه آمده که استفاده از گلوله جنگی و خشونت مرگبار علیه معترضان در ایران را «غیر قانونی» و مصداق «نقض فاحش حقوق بشر» است.

عفو بین‌الملل می‌گوید نیروهای انتظامی و امنیتی جمهوری اسلامی به طور عمدی با گلوله‌های جنگی به معترضان شلیک می‌کنند و علاوه بر ده‌ها کشته٬ شمار زیادی از معترضان را نیز زخمی و مصدوم کرده‌اند.

سازمان حقوق بشر ایران: تاکنون دست‌کم ۵۴ تن کشته شده‌اند

سازمان حقوق بشر ایران روز شنبه دوم مهرماه شمار کشته‌شدگان را دست‌کم ۵۴ تن اعلام کرد.

این نهاد مستقر در نروژ نیز خواستار واکنش فوری جامعه جهانی برای جلوگیری از ادامه کشتار معترضان در ایران شد.

محمود امیری‌مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران در این‌باره گفت: «محکومیت و ابراز نگرانی از سوی جامعه جهانی دیگر کافی نیست. جامعه جهانی و همه افرادی که به حقوق بشر پایبندند٬ اکنون باید از مطالبات مردم ایران حمایت کنند.»

در همین حال صداوسیمای جمهوری اسلامی نیز روز شنبه دوم مهرماه کشته‌شدن ۳۵ معترض را در شهرهای مختلف تایید کرد.

علاوه بر این، صدها نفر نیز تاکنون در شهرهای مختلف بازداشت شده‌اند که شماری از آنان اهالی رسانه و روزنامه‌نگاران‌اند.

از تعداد دقیق و وضعیت بازداشت‌شدگان اطلاعاتی در دست نیست.

اعتراضات گسترده در ایران که در پی مرگ مهسا امینی از روز شنبه ۲۶ شهریورماه آغاز شده است، همچنان در تهران و برخی شهرهای دیگر ادامه دارد.

مهسا امینی زن جوان ۲۲ ساله‌ای بود که ساعاتی پس از بازداشت توسط «پلیس امنیت اخلاقی» به بیمارستان منتقل شد و سه روز بعد در بیمارستان جان باخت.

مقام‌های جمهوری اسلامی «عارضه قلبی» را علت مرگ مهسا امینی اعلام کردند، اما خانواده او می‌گویند فرزندشان کاملا سالم بوده و بر اثر ضرب و جرح ماموران پلیس خونریزی مغزی کرده و جان باخته است.

XS
SM
MD
LG