لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۸

گاردین از فوران خشم مردم ایران گزارش می‌دهد


روزنامه گاردین چاپ بریتانیا، با درج عکس‌هایی از مهسا امینی و همچنین اعتراضات اخیر در ایران، به بررسی این موضوع پرداخته که چگونه ایران بعد از فوت مهسا امینی، به خروش آمده‌ است.

گاردین در ابتدا از قتل مهسا امینی نوشته و این‌که هزاران نفر در مراسم خاکسپاری این زن ۲۲ ساله، در شهر سقز شرکت کردند.

زنان در این مراسم به‌صورت دسته‌جمعی و در حضور ماموران نیروی انتظامی، روسری‌های خود را برداشته و علیه حجاب اجباری شعار سر دادند.

گاردین‌ شرح می‌دهد که زنان و مردان پس از خاکسپاری مهسا امینی، به‌ سمت ساختمان فرمانداری سقز، راهپیمایی کردند.

در این میان بسیاری از معترضان مورد ضرب‌وشتم و دست‌کم «سیزده نفر» مورد اصابت گلوله نیروهای تحت فرمان حکومت، قرار گرفتند.

گاردین گزارش می‌دهد که شهرهای دیگر ایران نیز کم‌کم به این اعتراضات مردمی پیوستند. دختران جوان موهای خود را به نشانه اعتراض بریدند و ایرانیان مقیم کشورهای دیگر نیز هم‌صدا و به‌حمایت از ایرانیان داخل کشور، اعتراضاتی گسترده را انجام دادند.

در سراسر ایران، موجی تازه از بازداشت‌ فعالان مدنی و سیاسی، روزنامه‌نگاران و دانشجویان آغاز شده‌ است.

به‌نوشته گاردین، این بازداشت‌ها ابتدا در کردستان و اکنون در سرتاسر ایران انجام می‌شود.

گزارش‌ها از افزایش تعداد کشته‌ها و زخمی‌ها خبر می‌دهد. هنوز هیچ آمار رسمی در این‌ مورد وجود ندارد و به‌ دلیل قطعی اینترنت و سرکوب جامعه مدنی، تایید حجم اعتراضات و تعداد بازداشت‌شدگان، دشوار است.

در این راستا از یک شاهد عینی نقل شده‌ است: «در این تظاهرات دیدم که نیروهای سپاه به راننده زن یک خودرو حمله کردند. او در حمایت از مردم معترض در خیابان بوق می‌زد. پلیس این زن را با خشونت از ماشین بیرون کشید و دستگیر کرد.»

این شاهد افزوده‌ است: «من شاهد بوده‌ام که پلیس، مردم را به شیوه‌های فوق‌العاده خشونت‌آمیز بازداشت کرده‌ است.»

او‌ به گاردین می‌گوید: «مردم ما با دست خالی علیه نیروهای نظامی می‌جنگند. با این حال، آن‌ها مستقیما به مردم تیراندازی می‌کنند. افراد پلیس، جلوی بیمارستان‌ها می‌ایستند تا ببینند چه کسانی منتقل شده‌اند و سپس آن‌ها را بازداشت می‌کنند.»

XS
SM
MD
LG