لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۶

رویترز: پایبندی ایران به برجام در گزارش جدید آژانس تایید شده است


آژانس بین المللی انرژی اتمی، وابسته به سازمان ملل متحد، می گوید ایران ذخایر اورانیوم خود را در سطح تعیین شده در توافق اتمی با قدرت های جهانی حفظ کرده است.

خبرگزاری رویترز عصر پنجشنبه گفت نسخه ای از گزارش محرمانه آژانس را رؤیت کرده است، که در آن به هیچ تخلفی از سوی ایران در اجرای توافق اتمی سال ۱۳۹۴ اشاره نشده است.

بر اساس گزارش آژانس، ایران در مدت زمان گزارش شده، بیشتر از ۱۳۰ تن آب سنگین ذخیره نکرده و مجموع اورانیوم غنی شده ایران (تا سقف ۳.۶۷درصد غنی شده) از ۳۰۰ کیلوگرم تجاوز نکرده است.

توافق جامع اتمی ۲۳ تیر ماه سال گذشته بین قدرت های جهانی و ایران مورد انتقاد و مخالفت تندروها، هم در داخل ایران و در خارج از آن کشور از جمله ایالات متحده، قرار گرفته است.

این توافق به ایران اجازه داده است در محدوده مشخصی اورانیوم غنی شده و آب سنگین ذخیره کند.

یک اندیشکده آمریکایی پیشتر گزارش داده بود که به ایران به طور مخفیانه اجازه داده شده از میزانی که در توافق تعیین شده می تواند مواد بیشتری نگهداری کند تا توافق اتمی امکان یابد در مدت زمان از قبل تعیین شده، اجرایی شود.

اما خبرگزاری رویترز به نقل از یک دیپلمات، که هویت او را مشخص نکرده است، نوشت که هیچ محدودیتی از سوی ایران نادیده گرفته نشده است، به جز یک مورد که آن هم در ماه فوریه گزارش شد.

XS
SM
MD
LG