لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۸

بیانیه اوباما در سالگرد برجام: توافق، تمایل آمریکا برای تعامل مستقیم با ایران است


باراک اوباما از ابتدای ریاست جمهوری به دنبال حل مسالمت آمیز پرونده هسته ای ایران بود.
باراک اوباما از ابتدای ریاست جمهوری به دنبال حل مسالمت آمیز پرونده هسته ای ایران بود.

همزمان با یک سالگی توافق هسته ای ایران و جامعه جهانی، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در بیانیه اعلام کرد توافق هسته ای تمایل آمریکا برای تعامل مستقیم با ایران درهای گفتگوی باز را گشود.

آقای اوباما در بیانیه ای که روی سایت کاخ سفید قرار دارد، تاکید کرد: امروز ، یک سال از حصول توافق هسته ای ایران با نمایندگان آمریکا ، ایران ، فرانسه ، بریتانیا ، آلمان ، چین ، روسیه و اتحادیه اروپا ، موسوم به برنامه جامع اقدام مشترک گذشته است. در طول سال گذشته ، توافق هسته ای موفق به عقب راندن برنامه هسته ای ایران شده است که از تنش های بیشتر اجتناب می شود و ما را امن تر می کند.

۱۴ ژوئیه سال گذشته ایران و کشورهای پنج بعلاوه به یک توافق دائمی برای حل پرونده هسته ای ایران دست یافتند.

رئیس جمهوری آمریکا در بیانیه روز پنجشنبه ۲۴ تیرماه، یادآور شد: در طول سال گذشته ، ایران ، همچنانکه آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید کرده است ، تعهدات مربوط به برنامه هسته ای خود را به اجرا گذاشته است. ایران ۹۸ درصد اورانیوم غنی شده خود را به خارج حمل کرد ، دو سوم سانتریفیوژهای خود را از بین بُرد ، راکتور تولید پلوتونیوم خود را با سیمان پر کرد و به سر زده ترین بازرسی و راستی آزمایی که تا کنون در مورد برنامه های هسته ای موافقت شده ، اجازه داده است. گزارش های آژانس تایید می کند که ایران تعهدات خود را انجام داده است.

آقای اوباما درباره ویژگی های توافق هسته ای ایران و غرب، گفت: در نتیجه ، تمامی مسیرها به تولید سلاح هسته ای بسته باقی می مانند و گریز هسته ای برای ایران از دو تا سه ماه به حدود یک سال زمان خواهد برد. آمریکا و متحدان مذاکره کننده ما ، نیز ، تعهداتشان برای لغو تحریم های هسته ای را کاملاً انجام داده اند و ما تا زمانی که ایران به توافق پایبند باشد ، تعهداتمان را رعایت خواهیم کرد.

در بخش پایانی این بیانیه، آقای اوباما درباره آینده رابطه دو کشور نوشت: برنامه جامع اقدام مشترک ، نشان می دهد دیپلماسی اصولی چه دستاوردی دارد و چگونه تعهدات پایدار برای جلوگیری از گسترش سلاح های هسته ای ایجاد می شود. تمایل آمریکا برای تعامل مستقیم با ایران درهای گفتگوی باز را گشود و اتحاد جامعه بین المللی و تعامل پایداری را بوجود آورد که به توافق هسته ای منجر شد. ما هنوز اختلاف های جدی با ایران داریم اما ، آمریکا و متحدان ما و جهان به علت توافق هسته ای از همیشه امن ترند.

XS
SM
MD
LG