لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۰

آمانو: فعالیت های هسته ای ایران منطبق با تدابیر ایمنی آژانس است


یوکیا آمانو، دبیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی
یوکیا آمانو، دبیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی

یوکیا آمانو، دبیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید که فعالیت های هسته ای ایران منطبق با تدابیر ایمنی و استانداردهای آژانس است.

یوکیا آمونو روز دوشنبه، ۱۷ خرداد ماه در مقر آژانس در وین سخنرانی کرد و گزارش راستی آزمایی و نظارت بر فعالیت های هسته ای ایران و تعهدات این کشور بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل و برجام را به شورای حکام تحویل داد.

آقای آمانو گفت این گزارش در پی بازرسی های آژانس از ایران تهیه شده است و او به اطلاع رسانی در باره فعالیت های ایران ادامه می دهد.

یوکیا آمانو گفت بازرسان آژانس چندین بار از سال گذشته برای نظارت بر فعالیت های هسته ای ایران به این کشور رفته اند.

قطعنامه ۲۲۳۱ خرداد ۱۳۹۴ در پی توافق هسته ای ایران و قدرت های جهانی در شورای امنیت سازمان ملل متحد به تصویب رسید که در آن شرایط لغو تحریم های هسته ای سازمان ملل علیه ایران تشریح شده است.

یوکیا آمانو گفت برای نظارت بر فعالیت های هسته ای ایران بر اساس برجام، بودجه آژانس به ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار یورو منابع مالی بیشتر نیاز دارد.

او تاکید کرد که بازرسی از فعالیت های هسته ای ایران در مراحل آغازین است و همچنان نیازمند توجه دقیق و مداوم، و تعهد قوی همه طرف ها برای اجرا و پایداری نظارت ها در ماه ها و سال های آینده است.

آقای آمانو گفت فعالیت های ایران تحت توافق پروتکل الحاقی به توافق پادمانی ایران، ادامه یافته است. او گفت ایران به طور موقت با اجرای مفاد پروتکل الحاقی موافقت کرده است و بازرسان آژانس بر اساس این پروتکل، بازرسی های تکمیلی از سایت ها و دیگر مناطق ایران داشته اند.

"پروتکل الحاقی" شامل تدابیری فراتر از تدابیر نظارتی معمول است که کشورهای عضو با آژانس بر سر اجرای آنها توافق کرده اند. برای مثال "پروتکل الحاقی" اجازه می دهد که بازرسان آژانس به طور سرزده از فعالیت ها و سایت های مشکوک اتمی ایران بازرسی کنند.

یوکیا آمانو همچنین نسبت به فعالیت های هسته ای کره شمالی به شدت ابراز نگرانی کرد.

XS
SM
MD
LG