لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۴

ایران به دلیل "درز اطلاعات محرمانه" برنامه اتمی خود، به آژانس اعتراض می کند


سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرد که ایران به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به دلیل درز اطلاعات محرمانه توافق ایران و آژانس و برنامه بلند مدت هسته‌ای ایران، اعتراض خواهد کرد.

بهروز کمالوندی روز یکشنبه سوم مرداد به خبرگزاری ایرنا گفت: "بخش هایی منتشر شده که قرار بود محرمانه بماند و تلقی ما این است که این اطلاعات از آژانس درز کرده است."

او اضافه کرد که ایران از آژانس خواسته است تا این برنامه محرمانه بماند و دلیلی وجود ندارد که همگان از آن مطلع شوند، هر چند به گفته آقای کمالوندی، توافق شده که این برنامه به اطلاع کمیسیون مشترک برجام نیز برسد که در آنجا نیز باید محرمانه بماند.

اشاره آقای کمالوندی به انتشار سندی است که خبرگزاری آسوشیتدپرس منتشر کرد و اعلام کرد که به توافق هسته‌ای سال گذشته مربوط است. این خبرگزاری مدعی شد که طبق این سند، ایران پس از ۱۰ سال می تواند سانتریفیوژهای غیرفعال خود را با سه هزار و ۵۰۰ سانتریفیوژ پیشرفته جایگزین کرده و زمان دسترسی خود به سلاح هسته ای را در صورتی که بخواهد چنین سلاحی تولید کند، از یک سال به شش ماه کاهش دهد.

آسوشیتدپرس گفت که این اطلاعات به تایید دو منبع متفاوت رسیده است.

در پی انتشار این گزارش، مارک تونر، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده به بخش فارسی صدای آمریکا گفت که اسناد محرمانه ای در کار نیست و پیشگیری از دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای و توانایی نظارت بر برنامه هسته‌ای آن کشور تا ابد باقی می‌ماند.

به گفته او، برجام تضمین می‌کند با ادامه محدودیت‌های تعیین شده روی ذخیره اورانیوم غنی شده ایران، زمان گریز تا سال پانزدهم کاهش نمی‌یابد.

حال سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران اطلاعات منتشر شده را محرمانه دانسته و از اعتراض ایران به آژانس طی یادداشتی خبر داده است.

XS
SM
MD
LG