لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۴

آژانس بین المللی انرژی اتمی درز اطلاعات هسته ای ایران از این نهاد را رد کرد


آژانس بین المللی انرژی اتمی در بیانیه ای رسمی، درز اطلاعات هسته ای ایران مربوط به توافق اولیه ایران و آژانس بر سر اجرای پروتکل الحاقی، را تکذیب کرد.

در پی اعتراض ایران به آژانس بین المللی انرژی اتمی به آنچه درز اطلاعات برنامه هسته‌ای ایران از منابع مربوط به آژانس خوانده شد، آژانس با انتشار بیانیه‌ای کوتاهی درز چنین اطلاعاتی از طریق این نهاد بین‌المللی را به شدت رد کرد.

در بیانیه آژانس که روز جمعه نهم مرداد منتشر شد، آمده که آژانس بین المللی انرژی اتمی نامه‌ای از ایران دریافت کرده که به درز مدارکی مربوط به توافق اولیه با ایران بر سر اجرای پروتکل الحاقی از طریق آژانس اشاره دارد.

در ادامه بیانیه آمده است: "آژانس نامه‌ای در پاسخ فرستاده که در آن هر گونه درز اطلاعات مربوط به توافق اولیه ایران و آژانس بر سر پروتکل الحاقی را با قوت رد کرده است."

بیانیه آژانس چند روز پس از آن منتشر شد که بهروز کمالوندی، سخنگوی آژانس انرژی اتمی ایران اعلام کرد جمهوری اسلامی به خاطر درز اطلاعات برنامه هسته‌ای خود به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعتراض می کند چرا که معتقد است اطلاعاتی که به تازگی در رسانه ها منعکس شده محرمانه بوده و از طریق آژانس به بیرون درز کرده است.

اشاره آقای کمالوندی به انتشار سندی است که خبرگزاری آسوشیتدپرس منتشر کرد و اعلام کرد که به توافق هسته‌ای سال گذشته مربوط است. این خبرگزاری مدعی شد که طبق این سند، ایران پس از ۱۰ سال می تواند سانتریفوژهای غیرفعال خود را با سه هزار و ۵۰۰ سانتریفیوژ پیشرفته جایگزین کرده و زمان دسترسی خود به سلاح هسته ای را در صورتی که بخواهد چنین سلاحی تولید کند، از یک سال به شش ماه کاهش دهد.

آسوشیتدپرس گفت که این اطلاعات به تایید دو منبع متفاوت رسیده است.

در پی انتشار این گزارش، مارک تونر، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده به بخش فارسی صدای آمریکا گفت که اسناد محرمانه‌ای در کار نیست و پیشگیری از دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای و توانایی نظارت بر برنامه هسته‌ای آن کشور تا ابد باقی می‌ماند.

به گفته او، برجام تضمین می‌کند با ادامه محدودیت‌های تعیین شده روی ذخیره اورانیوم غنی شده ایران، زمان گریز تا سال پانزدهم کاهش نمی‌یابد.

XS
SM
MD
LG