لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۷

زهرا امیرابراهیمی برنده جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره فیلم کن شد


زهرا امیرابراهیمی، هنرپیشه ایرانی تبار و بازیگر فیلم «عنکبوت مقدس» جایزه بهترین بازیگر زن فستیوال کن را به خود اختصاص داد.

امیرابراهیمی در هنگام گرفتن این جایزه علاوه بر ایراد سخنرانی به فرانسه و انگلیسی به زبان فارسی خطاب به مردم ایران صحبت کرد و گفت: «هرچند در این لحظه خیلی خوشحالم، ولی بخشی از وجودم برای مردم ایران که هر روز گرفتار مشکلات زیادی هستند غمگین است. دل من با آبادان است. دل من با گوشه و کنار خاک ایران است. من اینجام اما دلم با زنان و مردان ایران است.»

پپشتر کلیتون دیویس، منتقد سینمایی، در مقاله‌ای در تارنمای «ورایتی»، ضمن بررسی فیلم‌های مطرح جشنواره کن، به معرفی برنده‌های احتمالی این دوره پرداخته بود و گمانه زده بود که «عنکبوت مقدس» ساخته علی عباسی اقبال زیادی در این جشنواره خواهد داشت.

عنکبوت مقدس، با الهام از یکی از پرونده‌های جنایی واقعی ایران، ماجرای سعید حنایی، قاتل زنجیره‌ای را به تصویر می‌کشد که در شهر مشهد به دلایل مذهبی، زنان تن‌فروش را به قتل می‌رساند.

در این اثر دلهره‌آور که عمدتا در اردن فیلم‌برداری شده است، زهرا امیرابراهیمی نقشی برجسته ایفا می‌کند.

او در این فیلم نقش خبرنگاری را ایفا می‌کند که برای پیگیری قتل‌های زنجیره‌ای زنان خیابانی به مشهد می‌رود و با خبرنگاری محلی تلاش می‌کند زیر و بم این رخداد ادامه دار و بی‌توجهی مسئولان و دست‌اندرکاران را بازتاب دهد.

امیرابراهیمی که متولد ۱۳۶۰ تهران است عکاس و بازیگر ایرانی‌تبار و ساکن فرانسه است.

او درمیانه دهه ۸۰ شمسی با بازی در مجموعه تلویزیونی پرطرفدار نرگس به کارگردانی سیروس مقدم مورد توجه مخاطبان ایرانی قرار گرفت. او بعد از حاشیه‌هایی در رابطه با انتشار فیلم خصوصی‌اش ایران را ترک کرد و فعالیت حرفه‌ای خود را در فرانسه ادامه داد.

امیرابراهیمی در سال ۲۰۱۸ نیز برنده جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن فیلم خارجی‌زبان از جشنواره بین‌المللی فیلم نیس فرانسه شد.

XS
SM
MD
LG