لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۸

زر امیرابراهیمی: انقلاب بعدی ایران را زنان رقم می‌زنند


زر امیرابراهیمی.
زر امیرابراهیمی.

زر امیرابراهیمی، برنده جایزه بهترین بازیگر زن امسال جشنواره کن می‌گوید که انقلاب بعدی ایران را زنان رقم خواهند زد.

خانم امیرابراهیمی می‌گوید این انقلاب با پس گرفتن آزادی‌هایی رخ می‌دهد که در جمهوری اسلامی از زنان دریغ شده است.

امیرابراهیمی برای بازی در فیلم «عنکبوت مقدس» جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره کن را گرفت.

برخلاف نگرش ناامیدکننده فیلم «عنکبوت مقدس» نسبت به شرایطی که در دوران جمهوری اسلامی و پس از سرنگون شدن محمدرضا شاه پهلوی بر زنان ایران حاکم شده است، امیر ابراهیمی می‌گوید که اکنون نشانه‌هایی را می‌بیند که زنان سرانجام در حال مبارزه برای گرفتن آزادی‌های خود هستند.

او به خبرگزاری فرانسه گفت: «اگر در ایران انقلاب دیگری رخ دهد، انقلاب زنان خواهد بود.»

امیرابراهیمی گفت: «زنان می‌جنگند تا حقوق اندکی را که در این جامعه دارند حفظ کنند. آنها آستین‌ها را بالا زده‌اند و لباس‌های متفاوتی می‌پوشند. بیرون می‌روند و آواز می‌خوانند و گروه‌های رقص مخفی تشکیل می‌دهند. فشار زیادی بر ما وارد شده است. [جامعه] آماده انفجار است. به همین دلیل من امید دارم. تغییر باید اتفاق بیفتد.»

او گفت: «ما هرگز جرات برداشتن روسری در خیابان را نداشتیم.» این بازیگر ۴۱ ساله می‌گوید: «اما نسل جوان [این جرات را] دارد.»

پیشتر شهبانو فرح پهلوی در پیام تبریکی به زر امیر ابراهیمی برای برگزیده شدن به عنوان بهترین بازیگر زن در جشنواره سینمایی کن ۲۰۲۲، ابراز امیدواری کرد همه ایرانیان «چه هنرمند و چه ورزشکار»، مانند او «در هم‌دردی با هم‌میهنان آبادانی‌مان هم‌صدا گردند.»

شهبانو فرح پهلوی در این پیام که نسخه‌ای از آن روز دوشنبه ۹ خرداد در اختیار صدای آمریکا قرار گرفت، این پیروزی را که خانم امیر ابراهیمی آن را «در دشوارترین شرایط ملی و بین‌المللی و محدودیت‌های تحمیلی برای هنرمندان ایران» به دست آورده، «به همه زنان و مردان آزادی‌خواه ایرانی به‌ویژه به زر امیرابراهیمی شادباش» گفت و تأکید کرد: «از این موفقیت بزرگ احساس غرور می‌کنم.»

در پیام شهبانو فرح پهلوی تأکید شده است: «خانم امیر ابراهیمی با کارگردانی علی عباسی یکی از غم‌انگیزترین پرونده‌های جنایی این رژیم را به روی پرده سینما برده است. این پیروزی چشم‌گیر باعث سرافرازی همه ایرانیان شد.»

امیرابراهیمی در فیلم «عنکبوت مقدس» نقش یک خبرنگار در ایران را بازی‌ می‌کرد که درباره یک قاتل زنجیره‌ای تحقیق می‌کرد.

«عنکبوت مقدس» ساخته «علی عباسی» است که در بخش رقابتی جشنواره کن ۲۰۲۲ حضور داشت. این فیلم با بازی «زهرا امیرابراهیمی»، «سارا فضیلت»، «مهدی بجستانی» و «آرش آشتیانی» در خارج از ایران و در اردن فیلم‌برداری شده است و به ماجرای «سعید حنایی» قاتل زنجیره‌ای زنان خیابانی در مشهد می‌پردازد. به گفته عباسی، «عنکبوت مقدس» یک داستان با مضمونی بسیار واضح است و به «زن‌ستیزی» می‌پردازد.

XS
SM
MD
LG