لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۲

شادباش شهبانو فرح پهلوی به زر امیرابراهیمی: همه مانند او در همدردی با آبادان همصدا شوند


زر امیر ابراهیمی، برنده جایزه بهترین بازیگر زن در جشنواره کن ۲۰۲۲
زر امیر ابراهیمی، برنده جایزه بهترین بازیگر زن در جشنواره کن ۲۰۲۲

شهبانو فرح پهلوی در پیام شادباش به زر امیر ابراهیمی برای انتخاب این سینماگر ایرانی به عنوان بهترین بازیگر زن در جشنواره سینمایی کن ۲۰۲۲، ابراز امیدواری کرد همه ایرانیان «چه هنرمند و چه ورزشکار»، مانند او «در هم‌دردی با هم‌میهنان آبادانی‌مان هم‌صدا گردند.»

شهبانو فرح پهلوی در این پیام که نسخه‌ای از آن روز دوشنبه ۹ خرداد در اختیار صدای آمریکا قرار گرفته، این پیروزی را که خانم امیر ابراهیمی آن را «در دشوارترین شرایط ملی و بین‌المللی و محدودیت‌های تحمیلی برای هنرمندان ایران» به دست آورده، «به همه زنان و مردان آزادی‌خواه ایرانی به‌ویژه به زر امیرابراهیمی شادباش» گفته و تأکید کرده است: «از این موفقیت بزرگ احساس غرور می‌کنم.»

در پیام شهبانو فرح پهلوی تأکید شده است: «خانم امیر ابراهیمی با کارگردانی علی عباسی یکی از غم‌انگیزترین پرونده‌های جنایی این رژیم را به روی پرده سینما برده است. این پیروزی چشم‌گیر باعث سرافرازی همه ایرانیان شد.»

پیام شهبانو فرح پهلوی به زر امیرابراهیمی به مناسبت کسب جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره کن
پیام شهبانو فرح پهلوی به زر امیرابراهیمی به مناسبت کسب جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره کن

برنده شدن زر امیر ابراهیمی به عنوان بهترین بازیگر زن در جشنواره سینمایی کن ۲۰۲۲ واکنش‌های گسترده‌ای برانگیخته است.

شاهزاده رضا پهلوی، در سه توییت به زبان‌های فارسی، انگلیسی، و فرانسوی این پیروزی را به او تبریک گفت و نوشت: «از شما سپاسگزارم که به یاد ایران، آبادان و مردمی بودید که این روزها با شجاعت حق‌شان را در خیابان‌ها فریاد می‌زنند.»

گلشیفته فراهانی، بازیگر نامدار ایرانی، که در جهان شناخته شده است، با ابراز خرسندی در چند واکنش اینستاگرامی نسبت به این پیروزی، تأکید کرده است که «این جایزه بیشتر از آن است که می‌نماید.»

خانم فراهانی تصریح کرده است: «قرار بود همه ما فراموش شويم، نباشيم، بسوزيم. اين خواسته حكومت بود. ولى ما هستيم. با سرِ بالا هستيم. زيبا هستيم. ما امروز بيشتر از هميشه هستيم. حتى اگر نمي‌توانيم از خواب غفلت بيدارشان كنيم، حداقل هر روز چرتشان را برهم می‌زنيم.»

گوگوش، خواننده سرشناس ایرانی نیز با انتشار عکس و نوشته‌ای در اینستاگرام، با «هزار شادباش به زهرا امیر ابراهیمی»، تأکید کرده است: «درود به زنان ایرانی که چون شیشه هر چه آنها را می‌شکنند بُرنده‌تر می‌شوند. حکایتی است این دختر ‌و راز ماندگاری‌ و قامت کشیدنش در پی آن همه ستمی که بر او‌ رفت. گوارای وجودت این صدرنشینی نازنین!»

در مقابل، رسانه‌ها و نهادهای وابسته به جمهوری اسلامی در ایران پس از این موفقیت، به زر امیر ابراهیمی حمله کرده‌اند.

روزنامه جوان، وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، اهدای جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره کن به زر (زهرا) امیر ابراهیمی را «به لطف حضور فرهادی در بین هیئت داوران» دانست و نوشت: «بازیگر باید ایرانی و با یک سابقه قابل توجه باشد کارگردان باید در وطن‌فروشی قسم خورده باشد. داوری باید درس وطن‌فروشی را قبلا پس داده باشد.»

سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در بیانیه‌ای توجه جشنواره کن به فیلم «عنکبوت مقدس» و اهدای جایزه بهترین بازیگر زن به خانم امیر ابراهیمی را «محکوم» کرده و آن‌ را «اقدام سیاسی و ضدایرانی» نامیده است.

در این بیانیه ادعا شده این فیلم «به اعتقادات و ارزش‌های میلیون‌ها مسلمان و جمعیت عظیم شیعیان جهان توهین کرده» و «این سیاهه تصویری با سوگیری اجتماعی، مذهبی و تحقیر باورهای آیینی ایرانی-اسلامی درصدد است مسیری را رود که سلمان رشدی‌ها در آیات شیطانی و آتش زنندگان قرآن کریم رفته‌اند.»

«عنکبوت مقدس» ساخته «علی عباسی» است که در بخش رقابتی جشنواره کن ۲۰۲۲ حضور داشت. این فیلم با بازی «زهرا امیرابراهیمی»، «سارا فضیلت»، «مهدی بجستانی» و «آرش آشتیانی» در خارج از ایران و در اردن فیلم‌برداری شده است و به ماجرای «سعید حنایی» قاتل زنجیره‌ای زنان خیابانی در مشهد می‌پردازد. به گفته عباسی، «عنکبوت مقدس» یک داستان با مضمونی بسیار واضح است و به «زن‌ستیزی» می‌پردازد.

XS
SM
MD
LG