لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۰

اکران «عنکبوت مقدس» و «قهرمان» اصغر فرهادی در جشنواره سینمایی اورشلیم در اسرائیل


علی‌ عباسی و بازیگران فیلم عنکبوت مقدس
علی‌ عباسی و بازیگران فیلم عنکبوت مقدس

جشنواره فیلم «اورشلیم» موسوم به «جی‌اف‌اف» اسامی فیلم‌های بخش بین‌المللی خود را اعلام کرد.

در سی‌ونهمین دوره این جشنواره که از ۲۱ تا ۳۱ ژوئیه برگزار می‌شود، ده فیلم برای تصاحب جوایز برتر بخش اصلی رقابتی رقابت می‌کنند.

«عنکبوت مقدس» ساخته علی عباسی سینماگر ایرانی یکی از فیلم‌هایی است که در این بخش جشنواره اورشلیم شرکت دارد.

این اثر جنجالی که درباره قتل‌های زنجیره‌ای زنان تن‌فروش در شهر مشهد است، اخیرا در جشنواره سینمایی کن اکران شد و زهرا «زر» امیرابراهیمی برای بازی در این فیلم جایزه بهترین بازیگر زن این فستیوال را دریافت کرد.

عنکبوت مقدس با انتقادات شدیدی از سوی حکومت ایران و چهره‌های اصولگرا مواجه شده است که این فیلم را اثری «توهین‌آمیز، غیر اسلامی، و ضد ایرانی» توصیف کرده‌اند.

علی‌ عباسی و عوامل و بازیگران فیلم عنکبوت مقدس
علی‌ عباسی و عوامل و بازیگران فیلم عنکبوت مقدس

از دیگر آثاری که در این بخش حضور دارند می‌توان به «کارگزار» ساخته کورئیدا هیروکازو، «تصمیم به ترک» اثر پارک چان ووک، «کورساژ» به کارگردانی ماری کروتز، و فیلم‌های چند سینماگر نامدار اروپایی اشاره کرد.

مجموع جوایز نقدی جشنواره فیلم اورشلیم نزدیک به ۳۰۰ هزار دلار است که به فیلم‌های برتر بخش‌های مختلف اهدا می‌شود.

علاوه بر بخش بین‌المللی اصلی، آثار دیگری در بخش‌های دیگر رقابتی جشنواره مانند «فیلم اولی‌ها» و «روح آزادی» که شامل فیلم‌هایی است که به جستجوی جهانی بشر برای آزادی ‌و عدالت می‌پردازند، اکران خواهد شد.

فیلم ایرانی «تا فردا» ساخته علی عسگری یکی از آثاری بود که برای شرکت در بخش روح آزادی برگزیده شده بود، اما به نوشته خبرگزاری‌های داخلی ایران، نیکی کریمی، تهیه‌کننده فیلم این اثر را از جشنواره خارج کرد.

نیکی کریمی
نیکی کریمی

به نوشته این منابع خبری، ظاهرا پخش‌کننده فرانسوی فیلم بدون هماهنگی با تهیه‌کننده ایرانی فیلم را به جشنواره اورشلیم فرستاده است و این موضوع با انتقاداتی در ایران همراه شده است.

این در حالی است که «قهرمان» ساخته اصغر فرهادی سینماگر ایرانی بدون هیچ مشکلی در بخش «اساتید» جشنواره اورشلیم اکران می‌شود. در سال‌های اخیر تعدادی از فیلم‌های دیگر اصغر فرهادی نیز در این جشنواره سینمایی شرکت داشته است.

XS
SM
MD
LG