لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۳

بازداشت خواننده رپ اعتراضی در رشت؛ حامد فرد: نگذارید بلایی سر عماد قویدل بیاورند


عماد قویدل، خواننده رپ اعتراضی بازداشت‌شده در رشت
عماد قویدل، خواننده رپ اعتراضی بازداشت‌شده در رشت

نیروهای حکومتی جمهوری اسلامی چهارشنبه شب با بازداشت عماد قویدل، خواننده رپ اعتراضی در رشت، او را به محل نامعلومی بردند. حامد فرد، هنرمند معترض، به صدای آمریکا می‌گوید که عماد قویدل همواره از «درد مردم» خوانده و نباید گذاشت جمهوری اسلامی در خفقان بلایی سرش بیاورد.

حامد فرد روز پنج‌شنبه ۵ آبان در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا با اعلام این که این هنرمند معترض چهارشنبه ساعت ۱۰ شب در مغازه‌اش در محله «خواهر امام» رشت بازداشت شده، گفت: «می‌گویم او را ربوده‌اند، زیرا این‌ها حق ندارند به‌راحتی بدون داشتن حکم شخصی را دستگیر کنند.»

او عماد قویدل را «یک شخص آزادی‌خواه» توصیف کرد و اضافه کرد: «انتظار است که مردم صدای عماد باشند و نگذارند در خفقان بخواهند هر بلایی سر او بیاورند.»

آقای فرد به نقل از شاهد عینی گفت، چند فرد «با لباس شخصی» عماد قویدل را «به زور سوار ماشین کردند و او را بردند» و احتمالا «از نیروهای امنیتی سپاه» بوده‌اند و این خواننده معترض را به محل نامعلومی انتقال داده‌اند.

در رشت واقعا قیامت است. تا شب چهارم آبان خیابان معلم و شهرداری رشت شلوغ بوده و مردم برای این که حقشان را به دست بیاورند کم نگذاشته‌اند
حامد فرد، خواننده رپ اعتراضی

او با تأکید بر این که اکنون عماد قویدل «جانش در خطر است» می‌افزاید، جمهوری اسلامی «الان به هر جایی چنگ می‌زند که ماندگار باشد و به هیچ کسی اعم از هنرمند و فوتبالیست رحم نمی‌کند.»

این خواننده رپ سیاسی و اجتماعی که به گفته حامد فرد بیش از ۱۰ سال است می‌خواند، از نخستین آهنگ‌هایش مثل «راننده تاکسی» مورد توجه مردم قرار گرفت، چرا که به گفته او، «از درد مردم می‌گوید و هیچ وقت نتوانست آهنگ‌هایی بخواند که درد مردم در آن نباشد و با این که خیلی از اشعارش را خط زد، اما خیلی از آنها را به گوش مردم رساند.»

حامد فرد به نقل از شاهدان عینی از اعتراضات چهارشنبه شب در رشت با اشاره به قطعی اینترنت و محدودیت‌ها برای انتشار درست و دقیق گزارش‌های تصویری، گفت: «واقعا قیامت است. تا دیشب چهارم آبان خیابان معلم و شهرداری رشت شلوغ بوده و مردم برای این که حقشان را به دست بیاورند کم نگذاشته‌اند.»

بازداشت عماد قویدل، خواننده رپ اعتراضی در رشت به روایت حامد فرد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:28 0:00

علی کریمی، چهره شناخته‌شده فوتبال ایران، پس از بازداشت عماد قویدل، یکی از آهنگ‌های اعتراضی او را در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرده است.

  • 16x9 Image

    ساقی لقایی

    ساقی لقایی پس از چند سال همکاری با روزنامه‌های مختلف، در سال ۱۳۷۸ خبرنگار و سپس سردبیر پارلمانی و اقتصادی ایسنا شد. او از سال ۱۳۸۵ فعالیت حرفه‌ای خود را با تمرکز بر مسائل ایران و حقوق بشر ادامه داد و در بهار ۱۴۰۰ به بخش فارسی صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG