لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۱

واکنش‌های جهانی به مرگ میخائیل گورباچف، آخرین رهبر شوروی


میخائیل گورباچف⁩، آخرین رهبر اتحاد جماهیر ⁧شوروی،⁩ در ۹۱ سالگی در مسکو درگذشت. او جنگ سرد میان شوروی و آمریکا را بدون خونریزی به پایان رساند، اما نتوانست از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی جلوگیری کند.

پس از مرگ گورباچف، مقام‌های ارشد در نقاط مختلف جهان، به مرگ او‌ واکنش نشان داده‌اند.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا: رئیس‌جمهوری ایالات متحده با صدور بیانیه‌ای عمیق‌ترین مراتب تسلیت خود را به خانواده و دوستان گورباچف و مردمی که در همه جا از «اعتقاد او به دنیای بهتر» بهره‌مند شدند، ابراز داشت.

جو بایدن در این بیانیه گورباچف را «مردی با آینده‌نگری کم‌نظیر» توصیف کرد.

بنیاد و موسسه ریگان: «بنیاد و موسسه ریگان برای میخائیل گورباچوف، مردی که زمانی دشمن سیاسی رونالد ریگان بود و در نهایت دوست او شد، سوگوار است. ما برای خانواده گورباچف و مردم روسیه دعا می‌کنیم.»

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد: «از درگذشت میخائیل گورباچف، یک دولتمرد بی‌نظیر که مسیر تاریخ را تغییر داد، عمیقا متاسف شدم. او بیش از هر فردی دیگر، برای پایان صلح‌آمیز جنگ سرد تلاش کرد. جهان یک رهبر قدرت‌مند، چند سونگر، متعهد و یک مدافع خستگی‌ناپذیر راه صلح را از دست داده‌است.»

اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا: «میخائیل گورباچف یک رهبر قابل اعتماد و مورد احترام بود. او نقشی تعیین‌کننده را برای پایان دادن به جنگ سرد و فروریختن پرده آهنین ایفا کرد. این تلاش گورباچف، راه را برای اروپای آزاد باز کرد. این میراثی است که ما فراموش نمی‌کنیم.»

جیمز بیکر، وزیر امور خارجه اسبق آمریکا: «تاریخ، میخائیل گورباچف را به‌ عنوان اسطوره‌ای که ملت بزرگ خود را به سمت دموکراسی هدایت کرد، در یاد خواهد داشت. او با تصمیم به استفاده‌ نکردن از زور برای حفظ امپراتوری، نقشی مهم را در پایان مسالمت‌آمیز جنگ سرد ایفا کرد. دنیای آزاد، فقدان او را حس خواهد کرد.»

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا: «من همیشه شجاعت و صداقتی را که او در به‌ نتیجه رساندن جنگ سرد با پایان صلح‌آمیز نشان داد، تحسین می‌کردم. در زمانه تجاوز پوتین به اوکراین، تعهد خستگی‌ناپذیر او برای گشایش در جامعه شوروی، درسی برای همه ما خواهد بود.»

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه: دیمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه به نیابت از پوتین خبر داده‌ است که او مرگ گورباچف را عمیقا‌ تسلیت می‌گوید و صبح چهارشنبه برای خانواده و دوستانش تلگرام تسلیت ارسال خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG