لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۵

گورباچف: در چشم انداز روسيه آينده ای دموکراتيک نمی بينم


گورباچف: در چشم انداز روسيه آينده ای دموکراتيک نمی بينم
گورباچف: در چشم انداز روسيه آينده ای دموکراتيک نمی بينم

ميخائيل گورباچف، دبير کل پيشين حزب کمونيست و آخرين رهبر اتحاد جماهير شوروی، در واکنش به تحولات سياسی جاری در روسيه می گويد، به گمان وی، دولت روسيه نه زير بار اصلاحات می رود و نه قادر به برقراری دموکراسی واقعی در کشور است.

گورباچف از سال ۱۹۸۵ تا ۱۹۹۱ در رأس قدرت سياسی اتحاد جماهير شوروی قرار داشت.

ميخائيل گورباچف، چهره تعيين کننده پايان جنگ سرد، و آخرين رهبر نظام شوراها يک روز بعد از برگزاری انتخابات پارلمانی در روسيه در يک مناظره تلويزيونی در راديو اکو مسکو گفت: در چشم انداز روسيه آينده ای دموکراتيک نمی بيند.

اين اظهارنظر در حالی انجام گرفته است که تحليلگران روس می گويند، از واکنشهای مردم در روند برگزاری انتخابات اينطور بر می آمد که مردم از ديدن ولاديمير پوتين، کسی که از بيش از يک دهه در قدرت سياسی کشور بوده و دوباره می خواهد در انتخابات رياست جمهوری سال آينده شرکت کند، به تنگ آمده باشند.

دميتری مدودف، رييس جمهوری روسيه، روند برگزاری انتخابات را عادلانه، سالم و دموکراتيک توصيف کرده است، اما ناظران اروپايی می گويند، شرايط انتخابات به نفع حزب روسيه متحد - حزب حاکم - تحريف شده بود، و کيفيت برگزاری انتخابات به انحای مختلف، از جمله انداختن آرای اضافه در صندوقهای رأی گيری، مخدوش به نظر می رسيد.

گورباچف در بخشی از اظهارنظرهای خود در مورد روسيه گفت: تا وقتی دولت از مردم بترسد، با آنها راحت و صادق نباشد و در مورد برنامه هايش با آنها صحبت نکند، دموکراسی واقعی نه وجود دارد و نه بوجود خواهد آمد.

پوتين در يکی از جلسات هيئت دولت با اعتماد به نفس کامل گفته است، با يک اکثريت ساده ۲۲۶ نفری در پارلمان هم می توان اکثر لوايح را به تصويب رساند. وی به عبارتی می گويد، مهم نيست مردم چه می گويند، او با همين شرايط هم هنوز قادر به پيشبرد برنامه های خود، و به گفته او، حفظ ثبات روسيه است.

اما گورباچف می گويد حزب پوتين از عهده مدرنيزه کردن روسيه بر نمی آيد و می افزايد: من اطمينان ندارم اين تيم بتواند اين مسئوليت را بپذيرد و بتواند برنامه ای در راستای مدرنيزه کردن ساختار و نهادهای سياسی روسيه در اختيار ما بگذارد، يا زمينه هايی را ايجاد کند که مردم به خاطر صرفاً آن برنامه ها به آنها رأی بدهند. حزب پوتين در واقع اصلاً جرأت چنين کاری را ندارد.

ميخائيل گورباچف در سالهای پيش از فروپاشی اتحاد شوروی دست به اصلاحات مهمی زد که معروفترين آنها اصلاحات سياسی و اقتصادی گلاسنوست و پروستريکا - به معنای شکستن يخ ها و شفاف سازی بود.

XS
SM
MD
LG