لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۲۰

گورباچف: جنگ سرد جهان را تهدید می کند


میخائیل گورباچف رهبر سابق اتحاد جماهیر شوروی هشدار داده است تنش بین قدرت های عمده ، جهان را به جنگ سرد جدیدی نزدیکتر کرده است.

به گزارش اسوشیتد پرس، گورباچف که ۸۳ سال دارد، روز شنبه در مراسمی که در برلن بمناسبت بیست و پنجمین سالگرد فروپاشی دیوار برلن برپا شده بود ، غرب، بویژه آمریکا، را متهم کرد که پس از سقوط اتحاد شوروی و از هم پاشیدن بلوک کمونیست در یک ربع قرن پیش، تسلیم «خود برتربینی» شده است، حالتی که پیامد آن را تا حدودی می توان در ناتوانی قدرت های جهانی به جلوگیری یا حل مناقشات در یوگوسلاوی، خاورمیانه و اخیرا در اوکراین دید.

گورباچف گفت «جهان به لبه جنگ سرد تازه ای رسیده است. برخی حتی می گویند هم اینک آغاز شده است.»

گورباچف خواهان برقراری اعتماد از طریق گفت و شنود با مسکو شد، و گفت غرب باید تحریم های سختی را که بر مقامات ارشد روسیه بدلیل پشتیبانی از جدائی خواهان در شرق اوکراین وضع کرده است لغو کند. او یادآور شد که شکست در استقرار امنیت دراروپا، حضور قاره را در امور جهانی بی معنا خواهد ساخت.

اسوشیتد پرس می گوید اظهارات گورباچف بازتاب گفته های رولان دوما، وزیر امور خارجه فرانسه در زمان فروپاشی دیوار برلن بود که گفت «بدون آزادی بین ملت ها، بدون احترام ملت ها به یکدیگر، و بدون سیاست شجاعانه و نیرومند خلع سلاح، همه چیز می تواند همین فردا دوباره آغاز شود. حتی آنچه می شناختیم، و آنچه آن را جنگ سرد می نامیدیم.»

پرزیدنت اوباما ظاهراً با برخی از نگرانی های گورباچف برای اروپا همصدا بود، هرچند مسکو را مسئول تنش های جاری دانست.

او روز جمعه در بیانیه ای گفت «آنگونه که اقدامات روسیه علیه اوکراین بیاد ما می آورد، ما برای تحقق بخشیدن به نگرش مشترک خود از یک اروپای آزاد و بر خوردار از صلح، باید کارهای بیشتری انجام دهیم.»

XS
SM
MD
LG