لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۲۶

اصلاحات گورباچف چه نتيجه ای در شوروی به بار آورد؟


اصلاحات گورباچف چه نتيجه ای در شوروی به بار آورد؟
اصلاحات گورباچف چه نتيجه ای در شوروی به بار آورد؟

ماه دسامبر مصادف با بيستمين سالگرد سقوط اتحاد جماهير شوروی است. برخی تحليلگران سياسی می گويند اصلاحات داخلی ميخاييل گورباچف، آخرين رهبر اتحاد جماهير شوروی، موجب فروپاشی آن رژيم شد.

ميخاييل گورباچف در سال ١۹۸۵رهبری اتحاد جماهير شوروی را به دست گرفت. او که در ۵۴ سالگی جوانترين کسی بود که به رهبری کشور رسيده بود طی شش سال تلاش کرد اصلاحاتی را در سياست داخلی کشور به مورد اجرا گذارد: آزادی مطبوعات، آزادی زندانيان سياسی و تبعيديان داخلی - اصلاحاتی که اتحاد جماهير شوروی را تغيير داد.

برنت سکوکرافت، مشاور امنيت ملی پيشين ايالات متحده، می گويد: او دموکرات نبود ولی تلاش می کرد کارآمدی سيستم را افزايش دهد و از فشار و ستم بکاهد.

اما گورباچف نتوانست حزب کمونيست کشور را اصلاح کند. رهبران تندروی حزب و فرماندهان ارتش و کا گ ب در اوت ١۹۹١ عليه او کودتا کردند. کودتايی که به شکست انجاميد.

تلاش گورباچف برای دموکراتيزه کردن اتجاد جماهير شوروی و عدم سانسور رسانه ها، قدرت حزب کمونيست و خود گورباچف را زير سوال برد و موجب جنبش های بسياری در جمهوری های شوروی شد.

در دسامبر ١۹۹١ اتحاد جماهير شوروی از هم پاشيد، گورباچف استعفا داد، و بوريس يلتسين، از مخالفان سرسخت آقای گورباچف، قدرت را بدست گرفت.

برنت سکوکرافت می گويد: چطور گورباچف را از ميدان به در می کنی؟ اتحاد جماهير شوروی را از ميان می بری. در نتيجه ديگر گورباچف مصدر کاری نيست.

بسياری می گويند آقای گورباچف نتوانست نيروهايی را که آزاد کرده بود، کنترل کند، که نهايتا به فروپاشی اتحاد جماهير شوروی انجاميد.

XS
SM
MD
LG