لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۰

واکنش ها به درگذشت چهل و یکمین رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا


جورج هربرت واکر بوش، چهل و یکمین رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا روز جمعه در ۹۴ سالگی و در شهر هیوستون، واقع در ایالت تگزاس درگذشت. مرگ او واکنش های گسترده ای را در پی داشته است.

جورج دبلیو بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا و پسر جورج هربرت واکر بوش، در بیانیه ای که پس از درگذشت وی صادر کرد گفت که پدرش شخصیت بالایی داشت و بهترین پدری بود که یک پسر یا دختر می توانست خواستار آن باشد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا و ملانیا همسرش در بیانیه‌ای درگذشت آقای بوش را تسلیت گفتند. آنها قابلیت چهل و یکمین رئیس جمهوری آمریکا را ستودند که الهام بخش نسل های آمریکایی برای خدمت در بخش عمومی است.

دونالد ترامپ و همسرش افزودند که علاوه بر اینکه جورج هربرت واکر بوش را خاطر خدمت به کشور به یاد خواهند داشت، او را به خاطر تعهد به خانواده و عشق زندگی اش، باربارا، به یاد خواهند داشت.

جیمی کارتر، رئیس جمهوری سابق آمریکا نیز گفت، او و همسرش رازلین عمیقا از مرگ آقای بوش متاثر شده اند. جیمی کارتر گفته است فضل، مدنیت، و داشتن وجدان اجتماعی از ویژگی های دولت جورج هربرت واکر بوش بود.

باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق آمریکا و همسرش میشل اوباما نیز در بیانیه ای مشترک گفتند که زندگی آقای بوش شاهدی برای این مفهوم است که خدمت به عموم، عملی شریف و لذت بخش است.

بیل کلینتون، رئیس جمهوری سابق آمریکا و هیلاری کلینتون همسر او و وزیر سابق خارجه آمریکا نیز گفته اند که کمتر فردی در آمریکا سابقه ای برابر آنچه آقای بوش در بخش خدمات عمومی از آن برخوردار بوده، داشته و یا اینکه می تواند در آینده چنین سابقه ای داشته باشد.

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا در بیانیه گفت که او و همسرش کرن از شنیدن خبر درگذشت آقای بوش غمگین شده است و به کل خانواده بوش تسلیت گفت.

جیمز بیکر، وزیر خارجه دولت بوش گفت که در هر مقامی که آقای بوش بود، او با «قدرت، صداقت، محبت و فروتنی - ویژگی هایی که یک انسان واقعا عظیم را تعریف می کند - و رهبری موثر» خدمت کرد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا می گوید که پرچم آمریکا به خاطر مرگ آقای بوش، در آرژانتین نیمه افراشته است. او گفته که خود این امتیاز را داشته است که آقای بوش را به عنوان «یک دوست» می شناخته است و همیشه آن «رابطه خاص» را گرامی می دارد و برای خانواده بوش دعا می کند.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا، در توئیتر نوشت که از خبر مرگ آقای بوش غمگین شده است. او نوشته است که آقای بوش آمریکا را در یکی شلوغ ترین دوره ها رهبری کرد، از جمله در فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و اخراج صدام حسین از کویت و خدمت در دولت او باعث افتخار است.

اد رویس، نماینده جمهوری خواه از ایالت کالیفرنیا، نیز گفته است که تعداد کمی از آمریکاییان در تاریخ این کشور به اندازه آقای بوش سابقه افتخار و فروتنی در خدمت به کشورشان دارند.

جان سونونو، که در زمان ریاست جمهوری آقای بوش رئیس ستاد مشترک بود، در واشنگتن پست روز شنبه نوشت هر چند او (آقای بوش) با اینکه اعتبار کسب موفقیت در زندگی را بپذیرد راحت نبود، بیشتر تاریخ دان ها حالا موافق این موضوع هستند که بوش یک رئیس جمهوری عالی بود و مسائل عظیمی را تکمیل کرد. جان سونونو می گوید، آقای بوش به ایمن تر شدن آمریکا و با ثبات تر شدن و حتی کامیاب تر شدن جهان کمک کرد.

شیخ صباح احمد صباح، حاکم کویت گفت که آقای بوش سعی کرد بر اساس عدالت و برابری در بین کشورها نظم نوین جهانی ایجاد کند و هرگز مردم کویت را فراموش نکرد و در یاد آنها خواهد ماند.

میخائیل گورباچف، رهبر سابق اتحاد جماهیر شوروی که با همکاری آقای بوش، به «جنگ سرد» پایان دادند، پیام تسلیت خود را به خانواده بوش رساند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه نیز از طریق وب سایت کاخ کرملین، روز شنبه، آقای بوش را مردی برجسته توصیف کرد و گفت او در کل عمرش به کشورش خدمت کرد، چه در زمان جنگ که سلاح در دستانش بود و چه در زمان صلح که در مقام منتخب مردم خدمت می کرد.

رئیس جمهوری کره جنوبی نیز در پی مرگ آقای بوش تسلیت خود را به مردم آمریکا اعلام کرد.

به گفته سارا هاکبی سندرز، سخنگوی کاخ سفید، قرار است یک مراسم رسمی دولتی در پی مرگ آقای بوش برگزار شود. او گفته است رئیس جمهوری به همراه همسرش در مراسمی که در کلیسای جامع ملی واشنگتن دی.سی برگزار می شود شرکت خواهند کرد.

رئیس جمهوری آمریکا ۵ نوامبر را به عنوان روز ملی عزاداری اعلام کرد.

شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن نیز گفته است از خبر مرگ آقای بوش عمیقا غمگین شده است. نخست وزیر ژاپن آقای بوش را به خاطر کمک کردن به پایان جنگ سرد با اتحاد جماهیر شوروی و رهبری اش در جنگ اول خلیج فارس ستود.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل هم در بخشی از پیام خود به مناسبت مرگ آقای بوش گفته است از جانب مردم اسرائیل تسلیت خود را به خانواده بوش و مردم آمریکا اعلام می دارد. نتانیاهو، آقای بوش را یک وطن پرست بزرگ خوانده و گفته است که مردم اسرائیل تعهد وی به امنیت این کشور و تلاش او برای دستیابی به صلح در خاورمیانه در جریان کنفرانس مادرید را به یاد خواهند داشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG