لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۸

تقویت و توسعه شرکتهای فن آوری اروپا


آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان
آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان

پس از افشاء شدن برنامه جاسوسی اینترنتی و الکترونیکی آمریکا، آلمان در نظر دارد شرکتهای فن آوری در اروپا را تقویت کند

رئیس دفتر ویژه صدراعظم آلمان نگرانی از برنامه های تجسسی الکترونیکی و اینترنتی گسترده آمریکا بر روی آلمان را بیمورد خواند و گفت که واشنگتن به برلین اطمینان داده است که قوانین آلمان را رعایت کند. ولی با توجه به آنکه کمتر از ۶ ماه به برگزاری انتخابات در آلمان باقی نمانده، دولت آلمان تحت فشار قرار گرفته تا اقدامات بیشتری در زمینه حریم خصوصی و دفاع از شهروندان خود به عمل آورد.

فلیپ روسلر وزیر اقتصاد آلمان گفت: «ما نیاز به صنعت فناوری اطلاعات توانمندی داریم که بتواند گزینه های بهتری ارائه دهد.» او از میان راهکارها و نظریات مختلف، فهرستی از برنامه های کامپیوتری امن تر، و ارتباط بهتر بین موسسات پژوهشی در زمینه فناوری اطلاعات و صنعت فناوری موجود را ارائه داد . او گفت که نتایج بررسی های اولیه در زمینه فناوری اطلاعات در ماه دسامبر در اجلاس هامبورگ مورد بحث قرار خواهد گفت.

ادوارد اسنودن، یک پیمانکار پیشین امنیتی آمریکا، در ماه ژوئن گذشته پس از آن که به روزنامه ها اطلاع داد که سازمان امنیتی ملی آمریکا، تحت برنامه و پروژه جاسوسی به نام «پریسم» به حریم اطلاعاتی خصوصی کاربران سایت گوگل، فیبوک، اسکایپ، و سایر شرکتهای آمریکایی دسترسی دارد، خشم جهانی علیه آمریکا را برانگیخت.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، هفته گذشته گفت که در نظر دارد که برنامه جاسوسی پریسم دولت آمریکا را محدود و آن را شفافتر سازد.

آقای اسنودن در آمریکا به اتهام جاسوسی تحت تعقیب است، و دولت روسیه به وی به مدت یک سال پناهندگی سیاسی داده است.

اعضای کابینه دولت آلمان موافقت کرده اند تا درباره تقویت قوانین دفاع از اطلاعات اتحادیه اروپا با کمیسیون اتحادیه اروپا گفتگو و «لغو قرارداد جاسوسی» با آمریکا را پیگیری کنند. هنوز جزئیات این گفتگو مشخص نشده است.

انتظار می رود حزب محافظه کار خانم مرکل در انتخابات سراسری این کشور در ۲۲ ماه سپتامبر پیروز شوند. نتایج آخرین نظر سنجیها نشان می دهد ۴۰ درصد مردم آلمان از حزب محافظه کار خانم مرکل پشتیبانی می کنند. بر اساس همین نظر سنجیها حزب سوسیال دموکرات ۲۳ درصد آرا را دارد.

هنوز معلوم نیست که آیا خانم مرکل بار دیگر با حزب دموکرات آزاد، که فقط ۵ درصد آرا را دارد، بار دیگر ائتلاف کند.
XS
SM
MD
LG