لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۰

کنفرانس خبری رسمی اوباما روز جمعه برگزار می شود


کاخ سفید اعلام کرد باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه در یک کنفرانس خبری رسمی شرکت خواهد کرد. به نظر می رسد بخش عمده این کنفرانس درباره تصمیم لغو دیدار با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه باشد، و نیز تهدیدهای تروریستی که باعث بستن موقتی سفارتخانه های امریکا در خاورمیانه و شمال آفریقا شد.

در این کنفرانس رسانه ای برای نخستین بار رئیس جمهوری امریکا در حضور همه درباره تصمیم اش برای لغو دیدار با پوتین سخن می گوید. دو رهبر قرار بود قبل از برگزاری کنفرانس کشورهای ۲۰ اقتصاد بزرگ دنیا (جی. ۲۰) در سن پیترزبورگ روسیه با یکدیگر دیدار کنند.

کاخ سفید در توضیح این تصمیم گفت به رغم همکاریهای مشترک با روسیه در چندین مورد، پیشرفت کافی در مورد مسائل دوجانبه که این دیدار را «سازنده» کند وجود نداشت.
به گفته کاخ سفید، تصمیم روسیه به اعطای پناهندگی سیاسی موقت به ادوارد اسنودن - پیمانکار سابق امنیتی امریکا که اطلاعات محرمانه کشور را فاش ساخت، «عاملی» در لغو دیدار رهبران دو کشور از سوی اوباما بود.
آقای اوباما در کنفرانس روز جمعه این امکان را دارد که در این باره بیشتر توضیح دهد.

روز پنجشنبه جی کارنی سخنگوی کاخ سفیددر کنفرانس رسانه ای گفت موضع امریکا همچنان بر این است که اسنودن باید به امریکا بازگردد و به اتهام جاسوسی محاکمه شود. آقای کارنی گفت اسنودن فقط یکی از موضوعات چالش برانگیز میان دو کشور است
و افزود: ما هنوز درباره تعدادی از مسائل مهم با روسیه همکاری داریم و سعی می کنیم موارد همکاری را توسعه دهیم، ولی در مورد مسائل مهمی هم به بن بست خورده ایم.
موضوعهای دیگر مورد اشاره سخنگوی کاخ سفید، بحران مصر و جنگ داخلی سوریه و سلاح رسانی به رژیم اسد و به شورشیان سوریه است.

در کنفرانس خبری آقای اوباما، از او درباره تهدیدهای تروریستی (که منجر به تعطیلی موقت سفارتخانه های امریکا در ۱۹ کشور خاورمیانه و شمال آفریقا شد) نیز سوال خواهد شد.

سخنگوی کاخ سفید به این پرسش که سطح کنونی هشدار امنیتی تا چه زمانی ادامه خواهد یافت پاسخ نداد اما بر «ماهیت مشخص تهدید» موجود تاکید کرد.

آقای کارنی سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به این سوال که آیا امکان دارد میان اوباما و پوتین در اجتماع جی. ۲۰ در سن پیترزبورگ دیداری صورت بگیرد گفت: از آنجایی که روسیه میزبان این کنفرانس است، چنین احتمالی وجود دارد ولی این دیدار به صورت رسمی و دوجانبه نخواهد بود.

کنفرانس رسمی آقای اوباما در آخرین روز کاری او قبل از تعطیلات در واشنگتن است. اوباما و خانواده اش روز شنبه به منظور گذراندن تعطیلاتی ۹ روزه به ماساچوستز می زوند.
XS
SM
MD
LG