لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۹

اسنودن هنوز باید در فرودگاه مسکو بماند


امیدواریهای ادوارد اسنودن پیمانکار سازمان امنیت ملی آمریکا برای خروج از فرودگاه مسکو نقش برآب شد و وی همچنان باید در این محل باقی بماند.

بر اساس گزارشهای رسیده وکیل آقای اسنودن که روز چهارشنبه قرار بود موکل خودرا بطور قانونی از فرودگاه مسکو خارج کند بعلت فقدان جواز مخصوص موفق به تحقق این اقدام نشد.

آناتولی کوچرنا وکیل اسنودن گفت موکلش هنوز دارای جواز ویژه برای خروج از فرودگاه نیست.

هنوز روشن نیست که آیا مقامات روسی جواز ویژه را برای آقای اسنودن صادر کرده اند یا نه.


پیش از این گزارش شده بود که جواز مخصوص برای آقای اسنودن صادر شده و وی میتواند از محوطه تزانزیت فرودگاه مسکو - که از ماه گذشته در آن به سر برده است - خارج شود.

سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه گفت ایالات متحده امریکا خواهان توضیح مقامهای روسیه درباره وضعیت اسنودن شده است. جی کارنی گفت موضع امریکا کماکان آن است که اسنودن باید برای محاکمه به این کشور بازگردانده شود.

یک وکیل اسنودن روز چهارشنبه گفت که وی در حال حاضر قصد ترک روسیه را ندارد.

اسنودن - پیمانکار سابق اطلاعاتی امریکا - ماه گذشته پس از افشا اسناد محرمانه به هنگ کنگ گریخت و سپس از آن جا به مسکو رفت و از آن زمان در سالن ترانزیت فرودگاه به سر می برد و از چند کشور تقاضای پناهندگی کرده است ولی امریکا خواهان بازگشت وی به کشور و محاکمه او به اتهام جاسوسی است.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه از اجرای درخواست امریکا برای اخراج اسنودن خودداری کرده است. بنا به گزارشها سه حکومت چپگرای امریکای لاتین: ونزوئلا، بولیوی و نیکاراگوئه تقاضای اسنودن برای پناهندگی را پذیرفته اند ولی بعد از آن که دولت امریکا گذرنامه اسنودن را باطل کرد، وی نم یتواند از فرودگاه مسکو خارج شود.
اسنودن می گویند می خواهد به امریکای جنوبی برود اما هفته گذشته در یک یادداشت دستنویس از روسیه خواست موقتاً به او پناهندگی بدهد.

اسنودن جزئیاتی از اسناد مربوط به برنامه شنود امنیت ملی امریکا را افشا کرده. این اسناد درباره چگونگی استفاده مظنونان به تروریسم از اینترنت بوده نه محتوی مکالمه ها.
XS
SM
MD
LG