لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۴۲

کاخ سفید خواهان استرداد اسنودن از روسیه شد


مقامهای کاخ سفید می گویند انتظار دارند روسیه با بررسی همه گزینه های در دسترس، ادوارد اسنودن کارمند سابق آژانس امنیت ملی را برای محاکمه به اتهام جاسوسی به آمریکا بازگرداند.

ادوارد اسنودن روز یکشنبه از هنگ کنگ به مسکو رفت و سعی می کند از استرداد خود به امریکا جلوگیری کند. وی هفته گذشته جزئیاتی درباره برنامه وسیع شنود تلفنی و اینترنتی دولت امریکا در داخل و خارج امریکا منتشر کرد.

کاتلین هایدن سخنگوی شورای امنیت ملی می گوید کاخ سفید از این که اسنودن اجازه یافته هنگ کنگ را ترک کند جا خورده است، در حالی که امریکا به طور قانونی درخواست بازداشت او را کرده بود. در بیانیه روز دوشنبه آمده است آمریکا «اعتراض شدید» خود را در باره خروج اسنودن به مقامهای هنگ کنگ و دولت چین ارائه داده است.

درهمین حال اکوادور می گوید درخواست اسنودن برای پناهندگی را با تحلیل وضعیت او مد نظر قرار داده است.
بر اساس گزارشها دو اتومبیل سفارت اکوادور در مسکو در خارج از ترمینال فرودگاه مسکو منتظر ادوارد اسنودان هستند، ولی وی بعد از ورود به مسکو همچنان در فرودگاه است و خبرگزاری روسیه می گوید انتظار می رود او روز دوشنبه مسکو را به قصد کوبا ترک کند. از مقصد نهایی خبری منتشر نشده است. خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام شرکت هوایی ائروفلوت می گوید اسنودن در پرواز امروز هاوانا نبود.

مقامهای امریکایی می گویند پاسپورت اسنودان قبل از ترک هنگ کنگ به مسکو باطل شده است.
دولت امریکا به کشورهایی که ممکن است مسیر اسنودان و یا مقصد نهایی او باشد هشدار داده است که وی تحت تعقیب است و اجازه مسافرت ندارد.
لیکی ویکس - گروه مخالف اسناد محرمانه - می گوید چند مشاور حقوقی و دیپلمات اسنودان را در سفر به مسکو همراهی کرده اند و با او خواهند بود تا به اکوادور برسد.
اکوادور از منتقدان سیاست خارجی امریکا به شمار می رود. و احتمال دارد مقصد اسنودان باشد. ژولیان آسانژ بنیانگذار ویکی لیکس نیز هم اکنون قریب یک سال است که در سفارت اکوادور در لندن پناهنده شده است تا از استرداد وی به امریکا برای مواجهه با اتهام انتشار غیرقانونی اسناد محرمانه دیپلماتیک ۲۰۱۰ امریکا جلوگیری کند.

اسنودان اسنادی را افشا کرده است که طی سالها توسط آژانس اطلاعاتی امریکا درباره الگوی استفاده از تلفن و اینترنت جمع آوری شده. اسنودان می گوید به عقیده او، این برنامه آژانس حقوق شهروندان را نقض کرده است.
یک مقام ارشد دولت انگیزه اسنودان را در افشاگری اش به شدت مورد انتقاد قرار داد و گفت ادعای او بر روی شفافیت و حقوق شهروندان، دروغی است که با انتخاب حامیان بالقوه اش آشکار شده است. این مقام با نام بردن از چین، روسیه، کوبا، ونزوئلا و اکوادور می گوید اسنودان با عدم انتقاد از این دولتها نشان داده است «انگیزه واقعی» اش لطمه زدن به امنیت ملی امریکاست..
مقام ارشد دولت گفت برنامه شنود درباره محتوای مکالمات نیست، بلکه به الگوی آنها، از جمله زمان، تاریخ، و شماره های مورد استفاده می پردازد.

مقامهای امریکا می گویند این برنامه تاکنون دست کم از ۵۰ حمله تروریستی در آمریکا از یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ تا کنون جلوگیری کرده است. این مقامها اسنودان را متهم کرده اند که توانایی دولت در کشف و خنثی کردن برنامه های تروریستی در آینده را تضعیف کرده است.
XS
SM
MD
LG