لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۶

اسنودن تقاضای پناهندگی موقت از روسیه کرد


ادوارد اسنودن پیمانکار پیشین سازمان امنیت ملی آمریکا پس از سه هفته سرگردانی در فرودگاه مسکو، روز سه شنبه از روسیه تقاضای پناهندگی موقت کرد.

آقای اسنودن که متهم به جاسوسی از سوی ایالات متحده آمریکا است، تلاش دارد تا در معرض پیگرد قانونی آمریکا قرار نگیرد.

کاخ سفید روز سه شنبه گفت آقای اسنودن یک «مخالف» نیست و بنابراین باید از روسیه اخراج و برای محاکمه به آمریکا بازگردد.

آقای اسنودن پس از درز و انتشار جزییات برنامه شنود دولت آمریکا، در جستجوی پناهندگی دائم از چند کشور آمریکای لاتین است، اما درحال حاضر وی مایل نیست بعلت مخاطراتی که پرواز میتواند برای او به ارمغان بیاورد، اقدام به مسافرت هوایی از مسکو به آمریکای لاتین کند.

یک وکیل روسی که روز جمعه گذشته با آقای اسنودن ملاقات کرد روز سه شنیه به خبرگزاری رویترز گفت آقای اسنودن نهایتا به این نتیجه رسید که باید درخواست خود را برای پناهندگی موقت در روسیه به جریان بیاندازد و این کاری است که انجام شد.

وکیل آقای اسنودن خاطر نشان کرد که موکلش در حال حاضر بجایی نخواهد رفت و تصمیم او اینست که فعلا درروسیه باقی بماند. وی افزود درصورتیکه پناهندگی موقت برای آقای اسنودن صادر شود، موکلش مثل هر شهروند روسی میتواند کار کند و به هر جا که بخواهد در داخل روسیه سفر کند.

درخواست پناهندگی ادوارد اسنودن از روسیه میتواند وی را از برزخی که وی در آن گرفتار شده نجات دهد اما این ریسک نیز وجود دارد که پناهندگی او متیواند تنشهای میان واشنگتن – مسکو را ژرف تر کند.
XS
SM
MD
LG