لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۷

تلاش اوباما برای آرام کردن متحدان اروپایی


باراک اوباما روز دوشنبه تلاش کرد تا متحدان اروپایی خود را که از گزارشهای مربوط به فعالیتهای جاسوسی واشنگتن در دفاتر اتحادیه اروپا، خشمگین شده اند، آرام کند.

اتحادیه اروپا از ایالات متحده خواسته است تا درمورد این گزارشها توضیح دهد، گزارشهایی که در یک مجله آلمانی اشاره به جاسوسی آمریکا بر بلوک اروپایی دارد.

اتحادیه اروپا میگوید درصورت صحت این گزارشها، اقدام امریکا تکان دهنده خواهد بود.

فرانسوا اولاند رییس جمهوری فرانسه میگوید چنین اقدامی غیرقابل چشم پوشی است و میتواند بر روابط پاریس – واشنگتن تاثیر سو بگذارد.

باراک اویاما که در حال حاضر در تانزانیا بسر میبرد ضمن اشاره به این موضوع که واشنگتن در حال بررسی و ارزیابی این گزارشهاست قول داد تا همه اطلاعاتی را که اتحادیه اروپا در این زمینه درخواست کرده در اختیار آنها بگذارد.

رییس جمهوری آمریکا اما افزود همه سازمانهای اطلاعاتی از جمله آمریکا، سازمانهای اطلاعاتی اروپا و آسیا و غیره همه در یک نکته اشتراک دارند و آن اینکه همه میخواهند این جهان را بهتر بشناسند و بدانند که در پایتخت کشورها چه میگذرد، آنهم از منابعی که نیویورک تایمزها و یا شبکه های تلویزیونی آمریکا قادر به تهیه آن نیستند.

جان کری وزیر امورخارجه آمریکا نیز که برای شرکت در یک کنفرانس امنیتی در سلطان نشین برونی بسر میبرد گفت ایالات متحده در زمینه گردآوری اطلاعات آنهم برای امنیت ملی خود؛ تنها نیست.

افشاگریهای برنامه اطلاعاتی آمریکا که توسط ادوارد اسنودن پیمانکار پیشین سازمان امنیت ملی آمریکا، منتشر شده، خشم بسیاری را چه در آمریکا و چه در سراسر جهان بر سر توازن حریم خصوصی افراد و امنیت ملی، برانگیخته است.
آقای اسنودن روز یکشنبه از روسیه درخواست پناهندگی کرد.
XS
SM
MD
LG