لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۷

اوباما دیدار با پوتین را لغو کرد


باراک اوباما رئیس جمهوری امریکا در یک اقدام بسیار نادر، دیدار برنامه ریزی شده ماه آینده خود با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در مسکو را لغو کرد.

کاخ سفید می گوید رئیس جمهوری کماکان برنامه سفر به پیترزبورگ در روسیه به منظور شرکت در کنفرانس اقتصادی گروه ۲۰ را انجام خواهد داد؛ ولی به جای سفر به مسکو بعد از کنفرانس، به سوئد خواهد رفت.

دولت اوباما از اعطای پناهندگی موقت سیاسی به ادوارد اسنودن در هفته گذشته خشمگین است. اسنودن پیمانکار سابق امنیتی امریکا بود که برنامه شنود امریکا را افشا کرد و اوباما از روسیه خواست که او را اخراج کند تا در امریکا به اتهام جاسوسی محاکمه شود. پوتین این درخواست را رد کرد.

قبلاً پیش بینی شده بود که ممکن است کاخ سفید در صورت اعطای پناهندگی به اسنودن از سوی روسیه، دیدار اوباما با پوتین را لغو کند..

موارددیگری نیز در هفته های اخیر مورد اختلاف امریکا و روسیه قرار گرفته است، از جمله ایجاد سیستم دفاع موشکی در اروپا، حقوق بشر، و ارسال اسلحه روسی برای ارتش رژیم اسد در سوریه که از آنها علیه مخالفان و شورشیان استفاده می کند.

آقای اوباما عصر سه شنبه در شبه تلویزیونی ان. بی. سی. امریکا گفت از اعطای پناهندگی به اسنودن توسط روسیه متأسف شده است.

اگر چه امریکا و روسیه قرارداد مبادله مجرمین ندارند، اوباما گفت سعی کرده است در گذشته با روسیه در باره این گونه مسائل همکاری کند. رئیس جمهوری امریکا گفت چگونگی رفتار روسیه در این مورد خاص یادآور «تفکرات [زمان] جنگ سرد» است.

در همین حال وزارت امور خارجه امریکا گفت جان کری وزیر امور خارجه و چاک هیگل وزیر دفاع امریکا روز جمعه همین هفته در واشگتن با همتایان روسی خود دیدار خواهند کرد.
مذاکرات وزرای امور خارجه و دفاع امریکا با همتایان روسی در زمینه های سوریه، افغانستان، ایران و قرارداد کنترل سلاح موسوم به «ستارت» خواهد بود.
سرگئی ریابکوف معاون وزارت امور خارجه روسیه به نیویورک تایمز گفته است کرملین انتظار مذاکرات سختی با امریکا دارد و افزوده است: «چند سوال سخت، جنجالی، و مشخص» برای هر دو کشور در این مذاکرات مطرح خواهد شد.
XS
SM
MD
LG