لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۹

پاسپورت افشاگر آژانس امنیت ملی باطل شد


وزارت امور خارجه آمریکا می گوید پاسپورت ادوارد اسنودن را پیش از اینکه وی بامداد یکشنبه از هنگ کنگ به سوی مسکو برود باطل کرده است.

آقای اسنودن هنگ کنگ را به دلیل استرداد احتمالی اش به آمریکا ترک کرده است.

جنیفر ساکی سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا نیز گفت ادوارد اسنودن از این به بعد و بموجب اتهام جنایی «جاسوسی» نباید مجاز باشد تا به سفرهای بین المللی خود ادامه دهد.

افشاگر آژانس امنیت ملی آمریکا اوائل ماه جاری مسیحی از واشنگتن به هنگ کنگ متواری شد تا اطلاعات محرمانه دولت آمریکا در مورد برنامه شنود تلفنی و اینترنت را افشا کند.

پس از افزایش فشارهای آمریکا بر مقامهای هنگ کنگ، اسنودن این شهر چینی را بسوی روسیه ترک کرد تا از آنجا به اکوادر پرواز کند، جاییکه نامبرده انتظار میرود از این کشور تقاضای پناهندگی سیاسی کند.

گرچه ریکاردو پاتینو وزیر امورخارجه اکوادر تقاضای پناهندگی آقای اسنودن را از این کشور تایید کرده، اما به جزییات بیشتری در این زمینه اشاره نکرد.

اکوادر به جولیان آسانژ بنیانگزار ویکی لیکس نیز در سفارت خود در لندن برای یکسال گذشته پناه داده است.

اطلاعاتی را که آقای اسنودن بطور غیرقانونی منشتر کرده است نشان میدهد که آژانس اطلاعاتی آمریکا، داده های تلفنی و اینترنتی را برای سالها جمع آوری میکرده است. آقای اسنودن میگوید به نظر او این برنامه، حقوق خصوصی شهروندان آمریکا را نقض میکند.
XS
SM
MD
LG